еМагазин

Tag : Захариева

Македонија ТОП СТОРИИ

Захариева: Историското прашање меѓу Скопје и Софија е потешко отколку спорот со Грција за името

Никола Осило
Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Топло-ладно од Захариева: Гоце Делчев е Бугарин кој се борел за автономна Македонија и треба да не обединува

Никола Осило
Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева во интервју за „БТВ“ изјави дека револуционерот Гоце Делчев би требало да нѐ обединува, а не да нѐ...
Македонија

Захариева: Бугарија нема да поставува нови услови за старт на преговорите со ЕУ, но да се решат историските спорови

Редакција
Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, изјави дека нејзината земја нема да поставува нови услови за Северна Македонија за стартот на преговорите со Европската...
Македонија

Бугарската министерка Захариева: Можно е до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговорите за влез во ЕУ на Северна Македонија

Редакција
Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека е можно до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговорите за влез во...
Македонија

Владата се надева дека заедничката комисија со Бугарија ќе изнајде решение за Гоце Делчев, во насока на добрососедство

Редакција
По најавите на бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарската министерка Захариева: Гоце Делчев сам се изјаснил како Бугарин, нема да правиме компромис со вистината

Редакција
Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, која во Софија имаше средба со македонскиот колега Никола Димитров, за имплементацијата за Договорот за пријателство, добрососедство...