еМагазин

Tag : Филхармонија

Забава ТОП СТОРИИ

Музика од филмовите на Стенли Кјубрик: Kонцертот на Филхармонија во Градски парк ќе се одржи на 19 јуни

Редакција
Tрадиционалниот концерт на Филхармонијата во Градски парк во Скопје, ќе се одржи на 19. јуни во 21 часот. Годинава темата е музиката од филмовите на...
Забава

Вечер посветена на најубавите македонски евергрини на 17 септември во Филхармонија

Редакција
Под мотото „Ја чуваме македонската музика“ во сабота на 17 септември, во големата сала на Филхармонија ќе се одржи концерт на најубавите македонски евергрини. На...
Забава

„Лудориите на Чаплин“: Концерт на Филхармонијата на отворено во Градски парк во Скопје во петок

Редакција
Во Градскиот парк, во петок (24 јуни) ќе се одржи традиционалниот концерт на отворено на оркестарот на Филхармонија, посветен на генијалниот Чарли Чаплин. Оркестарот ќе...
Забава

„Поточиња 2022“ на 18 и 19 јуни во Филхармонија

Редакција
Многу нешта ги радуваат децата, — прегратки, шеги, игри, забава, другарување, но танцувањето и пеењето им се можеби омилените. На прагот од летото, детските желби...
Забава

„Архангел“ и Филхармонија со бесплатен концерт за 26 јули во Градски парк

Редакција
Во рамки на програмата за одбележување на 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, на 25 јули во 21 часот во Градскиот парк, ќе се одржи...
ЖИВОТ

Тина Иванова назначена за в.д. директор на Филхармонија

Редакција
Од петокот нов в.д. директор на нашата институција е Тина Иванова, која работеше како продуцент во Филхармонија, соопштија оттаму на нивниот Фејсбук-профил. „Виктор Илиески, кој...
БАШ НИ Е ЌЕФ

По две децении Филхармонија добива шеф –диргент и го најави повеќегодишното спонзорство со НЛБ Банка и Mastercard

Редакција
Новата сезона на Филхармонија почнува в четврток (20 часот) со концерт симболично насловен „Музика на два метри“ на кој ќе прозвучи антологиското дело за два...
Забава

Нов проект на Џијан Емин „Диши љубов“ – музика за љубовта, за Скопје, за воздухот

Редакција
Музичко-визуелниот перформанс „Диши љубов“ ќе ја има својата премиера на 15 март (недела) во Концертната сала на Филхармонија. Станува збор за сосема нов, автентичен и...
Забава

Ексклузивен концерт на најголемата гудачка женска светска атракција на сите времиња BOND

Редакција
„Авалон“ продукција го најави првиот голем концерт за 2020 година, на најпопуларниот и најпродаван женски гудачки квартет на сите времиња, BOND, кои, за првпат доаѓаат...
Македонија

Синдикатот на културата утре ќе одржи протестен марш: Разочарување и незадоволство на вработените

Редакција
Синдикатот на културата утре ќе одржи протестен марш со цел да го изразат нивното незадоволство и разочарување од згазените социјални права на вработените во културата...