еМагазин

Tag : ГЕРБ

Балкан ТОП СТОРИИ

Се бара одземање на пратеничкиот имунитет на Борисов поради куќа во Барселона на манекенка

Редакција
Првата и втората политичка сила во Бугарија – ГЕРБ и „Продолжуваме со промената – Демократска Бугарија“ (ПП-ДБ) ги обновија меѓусебните преговори и разговараат за состав...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Вархеји ја поздрави одлуката на ГЕРБ да го поддржи „францускиот предлог“ за деблокада на евроинтеграциите на Скопје

Редакција
Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји денеска на неговиот Твитер профил ја поздрави одуката на поранешниот бугарски премиер и претседател на опозициската партија...
Македонија

Претставници на бугарските организации и здруженија од Македонија на средба и со пратеници на партијата на Борисов

Редакција
Пратеници од Пратеничката група на Граѓани за европски развој на Бугарија и Сојузот на демократските сили (ГЕРБ-СДС) се сретнаа со претставници на организации и здруженија...
Балкан

Нема преговори со Македонија, додека бугарското малцинство не влезе во Уставот, порачува Бојко Борисов

Редакција
За Бугарија да ја поддржи Северна Македонија, бугарското малцинство мора да биде впишано во Уставот на државата, вели лидерот на бугарската партија ГЕРБ и поранешен...
Балкан ТОП СТОРИИ

ГЕРБ на Борисов смета дека ќе има Влада од партиите кои протестираа пред една година

Редакција
Во својата прва реакција во јавноста од крајот на денот на изборите во Бугарија, партијата на поранешниот премиер Бојко Борисов – ГЕРБ предвидува дека се...
Балкан ТОП СТОРИИ

Избори во Бугарија: Води ГЕРБ на Борисов пред Има таков народ на Трифонов

Редакција
Со обработени 89,14 проценти од гласовите на парламентарните избори во Бугарија, коалицијата ГЕРБ-СДС има добиено 24,01 проценти од гласовите, објави Централната изборна комисија на Бугарија....
Балкан ТОП СТОРИИ

Борисов: ГЕРБ одлучи да го врати мандатот за формирање нова бугарска Влада

Редакција
Бугарскиот премиер во оставка, Бојко Борисов, во раните утрински часови оддржа изненадувачки говор од неговиот дом во Банки, во друштво на кандидатот за премиер на...
Балкан

Слави Трифонов порача дека партијата на Борисов треба „да исчезне од бугарскиот политички живот“

Редакција
Лидерот на партијата „Има таков народ“, Слави Трифонов, на Фејсбук најави дека нема да бара поддршка во актуелниот бугарски Парламент за воведување мнозински изборен систем...