еМагазин

Tag : глоби

Локално

(Фото) „Уловени“ 21 непрописно паркирани возила на кејот во центарот на Скопје

Редакција
Инспекторатот на Град Скопје денеска спроведе акција за санкционирање непрописно паркирани возила на јавната површина на кејот „13 Ноември“, на потегот од хотелот „Холидеј ин“...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Нелогичности: Владата ги намалува казните, а предвидува повеќе пари во буџетот од глоби

Редакција
Владата најави дека со измени на Законот за прекршоците кој влегува во владина постапка ќе има измени за намалување на висината на казните за правните...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Буџет 2019: Владата од глоби и такси планира да „прибере“ 34 милиони евра

Редакција
Владата го објави предлог-буџетот за 2019 година во кој може да се види дека се превидува од глоби, судски и административни такси за граѓаните и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Глобите за царински прекршоци намалени за 75 отсто

Редакција
За 75 проценти во просек се намалени глобите за царинските прекршоци за кои е предвиден мандатен платен налог, односно за оние кои можат да се...