еМагазин

Tag : клиничка слика

ЖИВОТ

Доктор Софијанова за Ковид-19 кај децата: Симптомите може да бидат лесни, но и да се појават сериозни синдроми и состојби

Редакција
Вирусот SARS-CoV-2 кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај внимателно и претпазливо да...
Македонија

Апел до младите да се вакцинираат: Сè повеќе од нив, развиваат тешка клиничка слика од Ковид-19

Редакција
Се намалува старосната граница на заразени од коронавирусот, кои развиваат тешка клиничка слика на болеста, информираат од Министерство за здравство. „Меѓу последно евидентираните хоспитализиции и...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Пановски за клиничката слика на младите од делта сојот: Имавме „тест“ во Охрид со илјадници „настинати“ кои лесно поминаа

Редакција
На прашањето на „еМагазин“ дали делта сојот на Ковид-19, предизвикува поголеми компликации и кај младите, микробиологот Никола Пановски вели дека најголем „тест“ бил Охрид. „Имавме...
Македонија

Зголемен број на позитивни и со тешка клиничка слика од Ковид-19 во Делчево

Редакција
Во последните денови се зголемува бројот на позитивни случаи и активни болни со тешка клиничка слика во Делчево. Како што информираше директорката на делчевскиот здравствен...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во моментов се тестираат 12 пациенти за корона вирусот, осум се комшии на заразените од Дебар

Редакција
Во моментов се тестираат 12 пациенти на корона вирусот, информираше на прес-конференција министерот за здравство, Венко Филипче. „Двајца на Клиниката за инфективни болести се со...