еМагазин

Tag : Аспазија Софијанова

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавила Аспазија Софијанова, директорката на Клиниката за детски болести, која поднесе оставка

Редакција
Од Министерството за здравство вчера соопштија дека по барање од министерот Беким Сали, директорката на Клиниката за детски болести, Аспазија Софијанова, поднела оставка. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...
Македонија ТОП СТОРИИ

Директорите Аспазија Софијанова и Никола Васев поднесоа оставки

Редакција
Министерството за здравство соопшти дека по барање од министерот Беким Сали поднесени се оставки од директорите на две универзитетски клиники – Клиниката за детски болести ...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

„Брзо и агресивно го напаѓа црниот дроб на децата“: Доктор Софијанова за непознатиот аденовирус

Редакција
Директорката на Детска клиника, Аспазија Софијанова, во изјава за „еМагазин“ вели дека аденовирусот кој го напаѓа црниот дроб кај децата страшно брзо прогресира. „Станува збор...
ЖИВОТ

Доктор Софијанова: „Ковид-пандемијата постепено ќе преминува како грипот, за кој постои имунизација“

Редакција
Доктор Аспазија Софијанова, очекува, ковид-пандемија да премине постепено како грипот, за кој што постои имунизација. Таа во гостувањето на телевизија Телма истакна дека, се поголем...
ЖИВОТ

Доктор Софијанова: Тахикардии, анемии, онесвестување, главоболки се дел од пост-ковид симптомите кај околу 200 деца

Редакција
Доктор Аспазија Софијанова, која е и директорка на ЈЗУ Клиника за детски болести – Скопје, вели дека многу деца кои иако имале негативни ПЦР-тестови на...
ЖИВОТ

Софијанова: Зголемен е бројот на деца заразени со омикрон сој, кој дава клиничка слика слична на грип

Редакција
Директорката на Клиниката за детски болести, доктор Аспазија Софијанова потврдува дека е зголемен бројот на деца заразени со сојот омикрон, кој дава клиничка слика слична...
ЖИВОТ

Доктор Софијанова за Ковид-19 кај децата: Симптомите може да бидат лесни, но и да се појават сериозни синдроми и состојби

Редакција
Вирусот SARS-CoV-2 кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај внимателно и претпазливо да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Доктор Софијанова: Ковид-19 го заспа имунолошкиот систем кај децата, и тоа веројатно е причината за респираторните инфекции во лето

Редакција
Според нашите сознанија, заспаниот имунолошки систем кај децата, кој сега по олабавувањето на ковид мерките ја покажува истата патологија што беше присутна во месеците февруари...
Македонија ТОП СТОРИИ

Доктор Софијанова: И во други градови има зголемен број на деца со горно-респираторна симптоматологија

Редакција
Екипа од Универзитетската детска клиника од Скопје, предводена од доктор Аспазија Софијанова, денеска, по бараната лекарска помош за дечињата со респираторни инфекции, пристигна во Општата...
ЖИВОТ

Десеттина пациенти изминатите години побарале да им биде извршена евтаназија

Редакција
Десеттина пациенти изминатите години побарале да им биде извршена евтаназија во Клиничкиот центар, но таа не е применета. Тое е тешка одлука со која мора...