еМагазин

Tag : кризна состојба

Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието ја продолжи кризната состојба на дел од територијата на државата

Редакција
Собранието на денешната 117 седница ја донесе предлог одлуката за продолжување кризната состојба на дел од територијата на државата заради висок ризик од зголемен обем...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби заради недостиг на електрична и топлинска енергија

Редакција
Собранието на денешното продолжение на 86. седница, изгласа продолжување на рокот на кризните состојби заради недостиг на електрична енергија на територијата на цела држава, како...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор

Редакција
Владата  на 74. седница, донесе одлуки за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија на подрачјето на Град Скопје и во снабдувањето со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кризната состојба во Македонија се продолжува до 31 декември

Редакција
На денешната 50-та седница на Владата, која се одржа преку видеоконференциска врска, беше прифатен предлогот до 31 декември 2022 година да се продолжи рокот на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата го продолжи рокот за постоење на кризна состојба со топлинска енергија до 30 април

Редакција
Владата на денешната 13-та седница донесе Одлука за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба на подрачјето на град Скопје заради недостиг...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Рестрикции на струја нема да има: Владата прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор во траење од 30 дена

Редакција
Владата на денешната седница донесе одлука за прогласување на кризна состојба во енергетскиот сектор во траење од 30 дена на барање на Комисија за следење...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија останува во кризна состојба до 30 јуни

Редакција
Собранието на Република Северна Македонија во рамки на 25. седница денеска со 61 гласа „за“, без „против“ и без „воздржани“ ја изгласа одлуката за прогласување...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата ќе побара од Собранието нови шест месеци кризна состојба

Редакција
Владата на денешната седница го прифати предлогот на Групата за процена во Центарот за управување со кризи (ЦУК) да биде побарано продолжување на кризната состојба...
Македонија

Епидемиолошката состојба во Велес сериозна и критична

Редакција
Општинскиот штаб за заштита и спасување на денешната седница констатира дека епидемиолошката состојба во Велес е сериозна и крајно критична, иако постепено состојбата се смирува...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата најдоцна до утре вечер ќе прогласи 30 дена кризна состојба на целата територија: Што тоа значи за граѓаните?

Редакција
Советот за безбедност на денешната 10. седница ѝ предложи на Владата да прогласи кризна состојба на територијата на целата држава во траење од 30 дена,...