еМагазин

Tag : лозари

Бизнис

„Тиквеш“: Продолжува интензивната соработка со лозарите која гарантира висок квалитет и напредок на лозарството и винската индустрија

Редакција
Преку интензивна континуирана комуникација и соработка, како и реализација на низа конкретни активности, винарската визба „Тиквеш“ продолжува да го унапредува и зајакнува стратешко партнерство со...
Бизнис

Пред истекот на рокот, „Тиквеш“ им ги исплати средствата за откупеното грозје на лозарите

Редакција
И оваа година винарската визба „Тиквеш“ заврши со исплатата на откупеното грозје од последната берба, пред законски утврдениот рок кој истекува на крајот на април,...
Бизнис

„Тиквеш“ и лозарите ја развиваат партнерската соработка со цел подобрување на продуктивноста во секторот

Редакција
Во согласност со својата трајна определба и стратегија за градење и одржување долгорочни партнерски односи со лозарите, винарската визба „Тиквеш“, веднаш по завршувањето на годинешната...
Бизнис

„Тиквеш“ продолжува со откупот на грозје според објавените критериуми и цени

Редакција
По отстранувањето на синоќешните блокади предизвикани од насилници кои очигледно сакаа да предизвикаат хаос, „Тиквеш“ денеска продолжи со откуп на грозје од оние кооперанти кои...
Бизнис

ВВ „Тиквеш“ ги исплати лозарите и во услови на криза инвестираше 720.000 евра во нови лозови насади

Редакција
Винарската визба „Тиквеш“ ја заврши исплатата на своите обврски кон лозарите со кои соработува за откупеното грозје од бербата во 2019 година, информираат од компанијата....
Бизнис

Сушата удри по грозјето, тиквешките лозари бараат да се прогласи елементарна непогода

Редакција
Сушата го намалува родот на лозјата во Тиквешко, особено на насадите кои не се наводнуваат, реагираат лозарите. Бараат да се прогласи елеменатрна непогода зашто на...
Македонија

Одлуките за исплата на субвенции за лозарите се донесени пред распишување на изборите, реагира Платежната агенција

Редакција
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, преку соопштение ја информира јавноста дека обештетувањето на лозарите по основ на долгот што винарските визби...
Македонија

За Антикорупциска исплатата на долгот кон лозарите е незаконска

Редакција
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) по приговор од ВМРО – ДПМНЕ, на денешната седница заклучи да се иницира постапка за утврдување одговорност за Агенцијата...
Бизнис

Државата им ги исплати на лозарите парите кои „Повардарие” и „Стефани винарија“ им ги должеа со години

Редакција
Државата им ги исплати на лозарите парите кои со години им ги должеа „Повардарие” и „Стефани винарија” за предадено грозје. Се работи за 77 милиони...
БЕСПАРИЦА

И државната ЕЛЕМ ќе треба да отпишува долгови за струја, Анѓушев вели дека нема да се трошат пари од Буџетот

Редакција
Со најавената мерка за отпис на стари долгови за потрошена електрична енергија нема да има никаква помош кон компаниите, туку само кон граѓаните кои имаат...