еМагазин

Tag : мандати

Македонија

Собранието ги верификуваше мандатите на новите шест пратеници

Редакција
Собранието денеска попладне на пленарна седница ги верификуваше мандатите на новите пратеници откако неколкумина народни избраници станаа градоначалници на локалните избори што завршија во неделата....
Македонија ТОП СТОРИИ

Конституирано Собранието: Верифицирани мандатите на 120-те избрани пратеници

Редакција
Собранието на денешната конститутивна седница на предлог на Верификациската комисија ги верификуваше мандатите на 120-те пратеници на десеттиот парламентарен состав избрани на предвремените парламентарни избори...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК ги отфрли сите 2.142 приговори, засега мандатите остануваат исти

Редакција
На тричасовна седница, едногласно, членовите на Државната изборна комисија (ДИК) синоќа ги отфрли сите 2.142 приговори поднесени од политичките партии за предвремените Парламентарни избори. Оценка...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

ДУИ „ќарила“, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ изгубиле пратенички мандати

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) вчера ги соопшти конечните неофицијални податоци од предвремените парламентарни избори според кои коалицијата на СДСМ и Беса, освоила 46 пратенички мандати,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Симулација на пратенички мандати: Коалицијата „Можеме“ 46, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15

Редакција
Според неофицијалните првични резултати на Државната изборна комисија (ДИК) од вчерашните парламентарни избори при обработени податоци од 3.421 од вкупно 3.480 гласачки места, Коалицијата „Можеме“...