еМагазин

Tag : мерни станици

ЧИСТА ОКОЛИНА

„О2 Иницијатива“: Половина од мерните станици имаат проблем, анализата на Владата за намалувањето на загадувањето не важи

Редакција
Од вкупно 18 станици во цела држава, на 10 не работат дали еден, дали повеќе инструменти. Што значи дека повеќе од пола мерни станици во
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Отровен воздух во Скопје: „Ако не сака Владата сами ќе го мериме загадувањето“

Никола Осило
Граѓаните деновиве алармираат дека воздухот во повеќе скопски населби како Лисиче, Карпош, Центар и други е отровен односно многу над дозволените граници. Со оглед на
ЧИСТА ОКОЛИНА

Не функционираат мерните станици за загадувањето во Гази Баба и Лисиче

Никола Осило
Од шест инструменти за мерење на ПМ10 честичките во воздухот во Скопје, во моментов надвор од функција се два, на мерното место во Гази Баба