еМагазин

Tag : уметник

ЖИВОТ

Од Ковид-19 почина Бурхан Скикули – педагог, поет, културен работник во Дебар

Редакција
Како последица на коронавирусот на 74- годишна возраст почина Бурхан Скикули, познат педагог, поет, културен работник и претседател на здружението на трудовите инвалиди во Дебар....
Спорт ТОП СТОРИИ

(Видео) Најдобрите 50. натпревари на единствениот Коби Брајант

Редакција
Светот и спортската јавност се уште не можат да поверуваат дека еден од најголемите кошаркари на сите времиња, Коби Брајант заедно со неговата ќерка загинаа...
Убава приказна

Запознајте го младиот уметник Дејан Мачуков

Редакција
Дејан Мачуков е роден 23.07.1994 година во Скопје. Моментално живее и работи како професор по ликовна уметност во средно училиште во Богданци, Македонија. Во 2017...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Дела на македонскиот уметник Златко Крстевски во музеј во Јапонија

Редакција
На меѓународниот фестивал на модерната карикатура во Саитама, Јапонија, каде се промовира „манга“ културата, со две дела учествува и македонскиот уметник Златко Крстевски, во селекцијата...