еМагазин

Рубрика: БАШ НИ Е ЌЕФ

БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) „Скопско“ ги враќа маалските дружби во Карпош

Редакција
Благодарение на омилениот пивски бренд „Скопско“, а во духот на неговиот слоган „За нас“ денеска жителите на општина Карпош добија нов летниковец, донација од „Пивара
БАШ НИ Е ЌЕФ

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи 16 до 23 август

Редакција
Деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи 16 до 23 август во Куршумли ан, на платото пред Музеј на Македонија
БАШ НИ Е ЌЕФ

Филмски работилници на „МакеДокс“

Редакција
Мото на деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ е „Реалноста режира, ние правиме филмови“  со што тематскиот фокус на фестивалот е ставен
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Пациентот со вештачко срце од Аџибадем Систина си замина дома

Редакција
Пациентот со првото вградено целосно вештачко срце во Македонија си замина дома, по едномесечен постоперативен период во Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Четириесет и шестгодишниот пациент
БАШ НИ Е ЌЕФ

Божествена литургија на врвот на Крчин

Редакција
Трета година по ред братството од Бигорскиот манастир и сестринствата на манастирите од Рајчица и Пречиста предводени од игуменот архимандрит Партениј отслужија Божествена литургија на
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Tиквеш се нуди како главно вино во Пешкопеја, Албанија

Редакција
„еМагазин“ денеска присуствуваше на туристичката презентација на регионот Дибра во Албанија, а главниот настан се одржа во Пешкопеја. На настанот беше промовиран новиот транснационален планински
БАШ НИ Е ЌЕФ

Стипендии за студенти по рударство, геологија и животна средина на УГД Штип

Редакција
Рудникот за олово и цинк САСА во следната учебна година 2018 / 2019 ќе стипендира 20 студенти на Факултетот за природни и технички науки при
БАШ НИ Е ЌЕФ

Монасите и монахињите од Бигорскиот и Рајчичкиот манастир ќе го искачуваат Голем Крчин и на врвот ќе има литургија

Редакција
Монасите и монахињите од Бигорскиот и Рајчичкиот манастир, и оваа година со особена радост  информираат, а воедно и покануваат да бидете дел од еден несекојдневен
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Детско катче на меѓународниот аеродром Скопје

Редакција
На Меѓународниот Аеродром Скопје се отвори Детско катче за забава на најмладите Катчето се наоѓа лесно веднаш штом ќе се помине пасошката контрола и безбедносната проверка.
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Полски пикник“ во Музејот на современата уметност во Скопје

Редакција
На деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ програмата „Земја во фокус“ ќе биде посветена на полската документаристика. Токму затоа, заедно со Филмската