еМагазин

Tag : Џафери

Македонија

Заев на Мечкин камен, Пендаровски на Водно, Џафери во Пелинце за Илинден

Никола Осило
„Сите сме деца на Илинден“ е мотото под кое годинава ќе се реализираат чествувањата на Денот на Републиката – 2 Август, Илинден во Скопје, Пелинце,...
Македонија

Мира Дизел се „прошета“ до Швајцарија

Редакција
Пратеничката Мира Стојчевска, во јавноста позната и како Мира Дизел е дел од делегацијата од македонското Собрание, која е во посета на Швајцарија. Делегацијата ја...
Македонија

(ВИДЕО) Претседателот на Собранието, Џафери доби подарок-карта на „Голема Албанија“

Редакција
Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери во ТВ шоу на косовската телевизија РТВ 21, доби подарок рамка со картата на „Голема Албанија“. Подарокот му го...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Разбрале дека Крсто доаѓа и ја заѕидале вратата„: Твитер за посетата на Мукоски и Џафери на Ватикан

Редакција
Тоа што и поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски се најде во делегацијата предводена од претседателот на Собранието, Талат Џафери, која го посети Ватикан за...
Македонија

(Фото) Скулптура на светите браќа Кирил и Методиј од Серафимовски за папата Франциск

Редакција
Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска на папата Франциск му подари скулптура на светите браќа Кирил и Методиј, дело на познатиот македонски скулптор Томе Серафимовски....
Македонија

(Фото) Џафери со Анѓушев и Мукоски на аудиенција кај папата Франциск во Ватикан

Редакција
Државно-црковната делегација, која во Рим учествува на манифестацијата во чест на свети Кирил, денеска имаше аудиенција кај поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск. Државната делегација...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Муковски пред портите на Ватикан, време е за Кодот на Дичо Молерот“: Твитер за делегацијата која ќе патува во Рим во чест на св. Кирил

Редакција
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на 24 мај ќе ја предводи државната делегација за одбележување на традиционалната манифестација „Македонија во чест на св. Кирил“, во Светата...
Македонија

Друштво ќе му прави и Мукоски: Џафери ќе ја предводи државната делегација во Рим во чест на св. Кирил

Редакција
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, на 24 мај ќе ја предводи државната делегација за одбележување на традиционалната манифестација „Македонија во чест...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Џафери ги спаси пратениците од тестови за наркотици, ама ништо не ги спречува да се тестираат сами

Редакција
Инцијативите за тестирање на македонските пратеници на нарко-тестови почнаа и завршија за два дена. Не си ни чудо за три дена. Први тестирање на пратениците,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Црвенковски на инаугурацијата на Пендаровски ги засени сите“: Твитер реакции

Редакција
Поранешниот претседател Бранко Црвенковски кој присуствуваше на денешната инаугурација на новиот претседател Стево Пендаровски, предизвика најголем интерес на социјалните мрежи. Твитерџиите во свој стил се осврнаа и...