еМагазин

Tag : Алијансата за Албанците

Македонија ТОП СТОРИИ

Алијанса за Албанците жртва на сајбер напад, хакирани и се мејловите

Редакција
„Битката“ помеѓу „крилото“ на Арбен Таравари и „крилото“ на Зијадин Села, се разгорува. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Кавгата на Таравари и Села стигна на суд: Чива ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) И советник на Алијансата за Албанците меѓу уапсените во полициската акција во Грчец, партијата го суспендираше

Редакција
Во вчерашната акција на полицијата во која беше сузбиена криминална група во селото Грчец, инволвирана во убиства и трговија со дрога, е уапсен и советник...
Македонија ТОП СТОРИИ

Алијансата за Албанците го номинираше Ремзи Мехмеди за претставник во работната група за измени на Уставот

Редакција
Алијансата за Албанците го номинираше Ремзи Мехмеди за претставник во работната група за измени на Уставот, информираа од партијата за МИА. Претходно, Дарко Каевски, пратеник...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нема да поддржиме партнер во Владата ако се заканува со радикализација и реорганизација на Македонија: Демократски сојуз за влезот на АА

Редакција
Демократски сојуз до премиерот Димитар Ковачевски ги достави своите ставови за влезот на Алијансата за Албанците (АА) во Владата, информираат од таму. -Во тек се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Преговорите за влез на Алијансата за Албанците во Владата во завршна фаза

Редакција
Пред објавување на конечниот договор околу проширувањето на владиното мнозинство, лидерот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски ќе одржи средба со претставници на сегашните коалициски...
Македонија ТОП СТОРИИ

Демократски сојуз и Алтернатива го условувaат влезот на Алијансата за Албанците во Владата

Редакција
По седницата на Централното претседателство на Алијанса за Албанците (АА) што се одржа викедов и најавите дека во текот на неделава партијата ќе формира комисија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ахмети го дематира премиерот, вели дека со Ковачевски се во преговори со Алијансата за Албанците за нивен влез во Владата

Редакција
Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети изјави дека вчерашната средба во партиското седиште во Мала Речица, која траеше 11 часа, била една од...
Македонија

Иљире Даути нова координаторка на пратеничката група на Алијансата за Албанците, од партијата изненадени од потегот на Алтернатива

Редакција
Иљире Даути е избрана за координаторка на пратеничката група на Алијансата за Албанците. Пратеникот на Алијансата за Албанците, Елми Азири на денешната прес-конференција во Собранието...
Македонија

Вулнет Мурсели кандидат за градоначалник на Тетово од коалицијата на Алијанса за Албанците и Алтернатива

Редакција
На денешното Собрание на тетовскиот огранок на Алијанса за Албанците беше избран Вулнет Мурсели за кандидат за градоначалник. Членовите на Собранието гласаа помеѓу двајцата кандидати,...
Македонија

Алијансата за Албанците на локалните избори оди со Алтернатива, но останува отворена за соработка

Редакција
Алијансата за Албанците (АА) на претстојните локални избори ќе настапи во коалиција со Алтернатива, но останува отворена за соработка и со други политички партии. Како...