еМагазин

Tag : бездомни

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Бездомните кучиња во Скопје добија десет куќички

Редакција
Бездомните кучиња во Скопје добија десет куќички, а истите ги поставија активистите од групата Урбани уметнички/герила акции. Истите како што информираа од таму ќе бидат...
Македонија ТОП СТОРИИ

И за проблемот со бездомните кучиња државата ќе бара помош од ЕУ

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски при денешната посета на РЕК Битола, одговарајќи на новинарско прашање во врска со проблемот со кучињата-скитници, рече дека и покрај тоа што...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Убивање и труење на бездомните кучиња НЕ е решението

Редакција
Лавина од негативни реакции по социјалните мрежи предизвика големата несреќа која се случи во Гостивар, во која трагично почина тинејџерка, која се удави, бегајќи да...
Македонија

Иницирани законски измени за решавање на проблемот со бездомните кучиња

Редакција
Владата на Република Македонија на 101-вата седница иницираше измени на Законот за здравствена заштита и благосостојба на животните. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство е...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Во Скопје се протестираше против нехуманиот третман на бездомните животни

Редакција
Примена на хумани методи за бездомните животни и изнаоѓање на трајно решение на проблемот со обезбедување дом за секое животно се дел од барањата што...