еМагазин

Tag : кучиња

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Бездомните кучиња во Скопје добија десет куќички

Редакција
Бездомните кучиња во Скопје добија десет куќички, а истите ги поставија активистите од групата Урбани уметнички/герила акции. Истите како што информираа од таму ќе бидат...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Помеѓу Охрид и Струга има ринг за борби на кучиња на јавна површина

Редакција
Од Јавното претпријатите за третман на кучиња, „Лајка“ Скопје информираат дека на јавна површина во околината на Охрид, на излезот према Струга, има ринг за...
Локално ТОП СТОРИИ

Во Велес труењето на кучиња стана секојдневие

Редакција
Од Здружението „Гласот на животните“ од Велес денеска преку МИА јавно апелираат до надлежните: полицијата, инспекциите и останатите институции во државата да го решат долгогодишниот...
Локално ТОП СТОРИИ

Кучињата кои го нападнаа осумгодишното дете во Пинтија се изолирани и ставени под надзор на ветеринар

Редакција
Кучињата кои го нападнале осумгодишното дете во скопската населба Пинтија се изолирани и ставени под надзор на официјален ветеринар. Од Агенцијата за храна и ветеринарство...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Мерко јавно охрабрува колење на кучиња, од „Анима мунди„ му порачаа дека ова не е племенски сојуз, туку држава

Редакција
Нова скандалозна изјава на градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко ја шокираше јавноста. На седница на Југозападниот плански регион одржана вчера, во присуство на колеги од...
Локално ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачко фото) Масовно труење на кучиња во Струга, информираат од Асоцијација „Бездомни животни без граници“

Редакција
Асоцијацијата „Бездомни животни без граници“ денеска обвини за масовно труење на кучиња во Струга. „Десетици кучиња засега се најдени мртви од очигледно труење со добропознатиот...
Македонија ТОП СТОРИИ

И за проблемот со бездомните кучиња државата ќе бара помош од ЕУ

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски при денешната посета на РЕК Битола, одговарајќи на новинарско прашање во врска со проблемот со кучињата-скитници, рече дека и покрај тоа што...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Масовното убивање на кучиња покажа колку нефункционална држава е Македонија

Редакција
Деновиве бевме сведоци на масовно убивање на улични кучиња, но и на миленчиња кои имаат сопственици. Во Струга жител на селото Ливада со пушка реши...
Локално ТОП СТОРИИ

62-годишник од Ливада осомничен за убиството на кучиња во Струга

Редакција
Шеесет и двегодишен жител на струшкото село Ливада е осомничен дека е сторител на масовното убиство на кучиња во Струга. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Вознемирувачко видео) Во...
Локално ТОП СТОРИИ

Mасовно труење на кучиња во Неготино

Редакција
Општина Неготино најостро го осудува свирепото уништување на кучиња, напиша на Фејсбук неготинскиот градоначалник Горан Стојанов, по објавувањето на информации во јавноста, за масовно труење...