еМагазин

Tag : БиоНТек

Свет

„Бионтек“ гради фабрика за вакцини во Сингапур

Редакција
Производителот на вакцини против коронавирус „Бионтек“ денеска соопшти дека ќе гради фабрика во Сингапур што може да произведува стотици милиони дози на вакцини годишно во...
Свет ТОП СТОРИИ

До средината на 2022 година може да се очекува крај на пандемијата, вели шефот на Бионтек

Редакција
Шефот на фармацевтската компанија „Бионтек“, Угур Сахин говорејќи на Самитот на извршни директори во организација на Волстрит џурнал откри кога светот може да се ослободи...
БЕНЧМАРК

ЕУ нема да ги продолжи договорите за вакцините со „Џонсон и Џонсон“ и со „АстраЗенека“

Редакција
Европската комисија (ЕК) одлучи да не ги обновува договорите за набавка на вакцини против Ковид-19 со „Џонсон и Џонсон“ и со „АстраЗенека“, објави денеска весникот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Што треба да знаете за вакцините на Фајзер, кои денеска пристигнаа од Србија

Редакција
На граничниот премин Табановце денеска стигна првата пратка од вакцини на Фајзер, донација од соседна Србија. Денеска пристигнаа 4.680 од предвидените 8.000 вакцини против Ковид-19....
Свет

Вакцината на „Фајзер“ најверојатно штити од новите видови на Ковид-19

Редакција
Вакцината против Kовид-19 што ја развија Фајзер и БиоНтек најверојатно штити од позаразниот вид на вирусот откриен во Велика Британија, што се рашири ширум светот,...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО даде „зелено светло“ за користењето на вакцината против Kовид-19 на „Фајзер“ и „Бионтек“

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) вчера ја издаде првата итна дозвола за користење на вакцина против Kовид-19. Станува збор за вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“. Во...
Свет ТОП СТОРИИ

БиоНТек убедува дека вакцината ќе биде ефикасна и против новата варијанта на коронавирусот

Редакција
Директорот на германската фирма БиоНТек, Угур Сахин, изрази убедување дека вакцината што фармацевтската компанија ја разви со американски Фајзер ќе биде ефикасна и против новата...