еМагазин

Tag : Фајзер

Свет

Лекови на Фајзер ќе бидат достапни по непрофитна цена во сиромашни земји

Редакција
Патентираните лекови на Фајзер, вклучувајќи ги и Паксловид (paxlovid) за лекување на Ковид-19 и Ибранс (ibrance) против рак на дојка, ќе бидат достапни по непрофитна...
Свет ТОП СТОРИИ

„Фајзер“ работат на годишна вакцина која ќе ги покрие сите ковид-мутации

Редакција
Потребна ни е годишна вакцина и интензивно работиме на тоа, вели извршниот директор на „Фајзер“, Алберто Бурла во интервју за грчкиот весник „Катимерини“, јави дописничката...
Свет

„Фајзер“ испраќа четири милиони пакувања од својот лек против Ковид-19 во посиромашните земји

Редакција
Фармацевтската компанија „Фајзер“ денеска објави дека преку УНИЦЕФ ќе обезбеди четири милиони пакувања Паксловид (Paxlovid), лек против Ковид-19 во форма на таблетки, за 95 сиромашни...
Македонија

Министерство за здравство е во фаза на преговори со „Фајзер“ за набавка на лекот против Ковид-19

Редакција
Министерството за здравство е во фаза на преговори со производителот „Фајзер“ за набавка на лекот против Ковид-19, но според министерот за здравство Беким Сали, тоа...
Македонија

Италија и донираше на Македонија 250.000 вакцини Фајзер

Редакција
Вкупно 250 илјади дози вакцина против Ковид-19 од производителот „Фајзер“ пристигна денеска во земјава, како прв дел од донацијата од Италија, што се реализира преку...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата во 2022 година ќе набави 500.000 вакцини „Фајзер“, од нив 10.000 ќе бидат за деца 

Редакција
Владата на денешната седница ја усвои информацијата за набавка на вакцини против Ковид-19 за 2022 година, според која е утврдена потребата од набавка на 500.000...
Свет ТОП СТОРИИ

Истражување во Израел: Три дози од Фајзер штитат од омикрон, но 4 пати помалку од делта сојот

Редакција
Израелските научници објавија дека откриле дека тројната вакцина против коронавирусот со вакцината на Фајзер/БиоНТек обезбедува значителна заштита од нова варијанта на омикрон. Заклучоците од истражувањето...
Свет ТОП СТОРИИ

Од „Фајзер“ тврдат дека нивната бустер доза против Ковид-19 обезбедува заштита од Омикрон

Редакција
Компанијата Фајзер соопшти дека засилувачката доза на нејзината анти-ковид вакцина може да заштити од Омикрон, новата варијанта на коронавирусот, иако првите две дози се чини...
Македонија

Лекот на „Фајзер“ е во фаза на клиничка студија и затоа засега нема да се набавува кај нас, вели Филипче

Редакција
Разговаравме со претставниците на компанијата „Мерк“ за новиот антивирусен лек. Тоа е антивирусен лек со кој компанијата е најнапред отидена со студиите, кои практично се...
Свет

„Фајзер“ бара итно одобрување на таблета против Ковид-19, која ја намалува стапката на хоспитализација и смртност за 89 отсто

Редакција
Фармацевтска компанија „Фајзер“ денеска објави дека нејзината антивирусна таблета против Ковид-19 ја намалува стапката на хоспитализација и смртност за 89 отсто и бара нејзино итно...