еМагазин

Tag : Економски форум

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Енергетскиот шок предизвика значајни притисоци кај инфлацијата и девизните резерви, вели гувернерката Ангеловска Бежоска

Редакција
Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, во своето обраќање на економскиот форум „По бурата: Управување со енергетската и прехранбената стабилност на Западен Балкан“, во организација...
Бизнис ТОП СТОРИИ

По пауза од две години, почнува Делфи економскиот форум во Грција, на кој ќе учествува и македонска владина делегација

Редакција
По пауза од две години поради пандемијата, Делфи економски форум, се враќа во градот Делфи, каде што по седми пат ќе се одржи годишната конференција,...
Македонија

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Редакција
Економскиот форум во Скопје и дводневната посета на српскиот претседател Александар Вучиќ се главна тема на медиумите во Србија, меѓу кои Танјуг и ТВ Пинк...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Овој регион не може да продолжи да е заложник на минатото, поделени сме ситни, порача Рама на Економскиот форум во Скопје

Редакција
Овој регион не може да продолжи да е заложник на минатото, поделени сме ситни. Сакаме да се проектираме кон иднината преку оваа иницијатива која не...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Неуспехот на Европа за одржување на прва меѓувладина конференција со Македонија и Албанија е против европската идеја, порача Заев од Економскиот форум

Редакција
Со претставници на преку 350 компании од Албанија, Србија и Северна Македонија и уште стотина претставници на стопанските комори и на деловните заедници од другите...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Заев, Вучиќ и Рама денеска на Економски форум во Скопје: Дебати и договори за поврзан Балкан

Редакција
„Поврзан Балкан“ е насловен главниот панел на Регионалниот економски форум што ќе се одржи денеска во Скопје, со учество на премиерите на Северна Македонија, Зоран...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Заев и Рама: Ние сме Европа, без разлика дали ЕУ ќе успее да ги тргне блокадите или не

Редакција
Премиерот Зоран Заев и претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама денеска, на маргините на Првиот Економски Форум во Скопје, имаа заедничка изјава на...