еМагазин

Tag : Гинис

Забава ТОП СТОРИИ

(Видео) Мадона сè уште најпродавана пејачка на сите времиња, го држи рекордот од 2009 година

Редакција
Гинисовата книга на рекорди соопшти дека поп кралицата Мадона (65) се уште е најпродаваната пејачка на сите времиња. Таа има продадено повеќе од 400 милиони...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(ФОТО) Македонски фолклор во најдолгото оро за Гинис

Редакција
Членовите на Културно уметничкото друштво „Илинден” од Битола, како учесници на Фолклоријадата во УфA, Русија, беа дел од најдолгото оро заиграно досега низ светот. 2.700...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Спектакл за Гинис: Кинези истовремено полетаа 3.051 дронови

Редакција
Гинисовата книга на рекорди објави видео од нов рекорд за најмногу симултано полетани дронови. Рекордот од 3.151 дрон го постигна кинеската „Шенжен дамода“. Настанот се...
Локално ТОП СТОРИИ

(Видео) Скопјани се обидоа да направат „човечка елка“ за Гинис

Редакција
Скопјани денеска се обидоа да направат „човечка елка“ за уривање на Гинисовиот рекорд кој сега изнесува 4.030 лица. НАД 4.000 ГРАЃАНИ СЕ ОБИДОА ДА ГО...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Во Штип направена шопска салата за светски рекорд: Tешка е над 300 килограми

Редакција
Постигнат е новиот светски рекорд во подготовка на шопска салата. Тешка е над 300 килограми, а ја правеа околу 30 студенти од Факултетот за туризам...
Балкан

(Фото) Во Босна и Херцеговина е направен бурек за Гинисова книга на рекорди

Редакција
Во Босна и Херцеговина луѓето направија бурек за Гинисова книга на рекорди. Должината на бурекот изнесува 1.500 метри а количината на месо е 650 килограми....
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Пругата кон Бугарија стана политички виц: За бавната изградба може да влеземе во Гинис

Редакција
Македонија е една од ретките земји во Европа која нема железничко поврзување со две соседни земји (Бугарија и Албанија), а една од главните причини за...