еМагазин

Tag : говор на омраза

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Изречена казна затвор од една година за говор на омраза врз основа на сексуална ориентација

Редакција
Основниот суд во Неготино, како надлежен првостепен кривичен суд, одлучувајќи по обвинителен предлог на Основното јавно обвинителство Кавадарци, а по кривична пријава од здружението Квир...
Македонија ТОП СТОРИИ

МНР и врачи вербална нота на Бугарија и очекува осуда на експлицитниот говор на омраза и територијалните претензии кон Македонија

Редакција
Министерството за надворешни работи на Македонија најостро ги осудува вчерашните натписи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете на дел од пратениците...
ЖИВОТ

Амнести Интернешнл: Загрижува неказнивоста, говорот на омраза и дискриминацијата во Македонија

Редакција
Годишниот извештај на Амнести Интернешнл за состојбата со човековите права во 2020 година забележува влошување речиси секаде во светот, во Северна Македонија се посебно погодени...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Уништен муралот кој пренесува порака за солидарност и заедништво: Омразата во општеството е влезена во секоја негова пора

Редакција
Говорот на омраза е навлезен во секоја клетка на општеството, а освен на социјалните мрежи каде што е најчест, станува дел и од нашето секојдневие....
Македонија

Хелсиншки комитет со реакција на говорот на омраза од страна на навивачките групи на плоштадот Македонија и социјалните мрежи

Редакција
По повод вчерашната прослава на ракометниот клуб „Вардар”, до Хелсиншкиот комитет за човекови права пристигнаа голем број пријави за регистриран говор на омраза од страна...
Македонија

Кривична пријава за говор на омраза и загрозување на сигурноста на пратеници

Редакција
Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе Известување за откриени содржини во кои има...
Македонија

И Заев виде „говор на омраза“ во „Ругање со Христос“

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска прашан за филмот „Ругање со Христос“ изјави дека побарал од министерот за култура и директорот на Агенцијата за филм да ги...