еМагазин

Tag : игри на среќа

Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски не го потпиша Указот за Законот за игрите на среќа и за забавните игри

Редакција
Од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски информираа дека тој одлучил да не го потпише Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Законот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Законот за игри на среќа помина во Собрание, обложувалниците ќе треба да се селат од близина на училиштата

Редакција
Собранието денеска ги усвои измените на Законот за игрите на среќа и за забавните игри. Измените, меѓу другото, предвидуваат објектите за игри на среќа да...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе затворат легални домашни компании, а преку онлајн страници друг ќе го превземе бизнисот, велат од компаниите за игри на среќа

Редакција
Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ), заедно со Асоцијацијата на приредувачи на игри на среќа во автомат клубови и казина (АПИС), денеска, во многу поголем број...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Само Државна лотарија може да биде гарант за одговорно и контролирано приредување игри на среќа

Редакција
Државна лотарија, согласно Законот за игри на среќа, претставува единствено трговско друштво за приредување на игрите на среќа во коешто Република Северна Македонија е основач...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата ќе укине 10 илјади работни места, ќе го осиромаши буџетот за 280 милиони евра, реагираат од АПИС за Законот за игри на среќа

Редакција
Владата со вчерашната одлука го отпочна процесот на затворање на игрите на среќа во Македонија. Предложените измени на Законот за игри на среќа и забавни...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Казината ќе мора да бидат оддалечени најмалку 500 метри од училиштата

Редакција
Владата, на денешната седница, го утврди Предлогот на законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и за забавните игри. Законот е...
Бизнис

AСОМ: Ако државата усвои ваков антисоцијален закон, на улица ќе останат 10.000 вработени во игрите на среќа

Редакција
Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) посочува дека ставовите на Асоцијацијата на приредувачи на игри на среќа (АПИС) и Здружението на вработени во сектор игри на...
Бизнис

АСОМ: Строго се почитува забраната за малолетници од законот за игрите на среќа – дистанцата од 500 метри е нелогична и неприфатлива

Редакција
Претседателот на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ), Вaско Илијевски во денешното гостување во емисијата „Утрински Брифинг“ на Слободен печат ги изнесе ставовите на Асоцијацијата во...
Бизнис

Измените на Законот за игри на среќа ќе ја збришат индустријата- без работа остануваат повеќе од 8.000 луѓе

Редакција
Предлог измените на Законот за игрите на среќа и забавните игри поставени на Единствениот национален електронски регистер на прописи (ЕНЕР) ќе ја збришат целата стопанска...
Локално

Наместо во благајна, уплатите за спортско обложување ги ставал во џеб

Редакција
СВР Скопје-Единица за економски и компјутерски криминал до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против А.С.(23) од Скопје заради постоење основано сомнение дека пријавениот сторил кривично...