еМагазин

Tag : работни места

Бизнис

Во второто тримесечје слободни 8.059 работни места, најмногу во услужни дејности и продажба

Редакција
Во второто тримесечје од 2023 година, стапката на слободни работни места е 1.62 %, односно нивниот број изнесува 8.059, покажуваат податоците на Државниот завод за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Испразнетите работни места во здравството ќе се надополнуваат без согласност од Министерството за финансии, најави Меџити

Редакција
Испразнети работни места во здравство ќе се надополнуваат без согласност од Министерството за финансии, најави министерот за здравство Фатмир Меџити на денешната прес-конференција. „Не ми...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Лани 22 работници загинале на своите работни места

Редакција
Секоја година на 28 април се одбележува Светскиот ден за безбедност и здравје при работа, кој е воедно е и Меѓународен ден на комеморација и...
Свет

Амазон објави планови за укинување на 9.000 работни места

Редакција
Амазон објави планови за укинување на 9.000 работни места. Според извршниот директор на Амазон, Енди Џеси компанијата планира да отпушти дел од вработените во наредните...
Бизнис

Извозот во компаниите во ТИРЗ зголемен за 140% во однос на лани

Редакција
Во технолошко индустриските развојни зони, по првиот, и во вториот квартал од годинава е регистрирано највисоко ниво на економска активност во последните четири години, покажува...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Вкупно 7.500 изгубени работни места лани: Најранливите работници силно погодени од пандемијата

Редакција
Вкупно 7.500 работници останале без работни места во вториот и третиот квартал изминатата година во споредба со истиот период во 2019 година. Најголем дел од...
Бизнис

Измените на Законот за игри на среќа ќе ја збришат индустријата- без работа остануваат повеќе од 8.000 луѓе

Редакција
Предлог измените на Законот за игрите на среќа и забавните игри поставени на Единствениот национален електронски регистер на прописи (ЕНЕР) ќе ја збришат целата стопанска...
Бизнис

Слободни над 6.000 работни места: Кои се најбарани работници?

Редакција
На веб-страницата на Агенцијата за вработување на дневна основа во просек има активни конкурси и меѓу 6.000 до 7.000 слободни работни места, соопшти денеска на прес-конференција...
Бизнис

Во Македонија 8.364 слободни работни места, најмногу во услужните дејности и продажбата

Редакција
Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2020 година во Македонија имало 485.372 пополнети и 8.364 слободни работни места. Стапката на...
Бизнис

Слободни 6.866 работни места, најмногу во преработувачката индустрија, градежништвото и трговијата

Редакција
Во второто тримесечие од годинава стапката на слободни работни места изнесувала 1,36 отсто, односно имало 6.866 слободни работни места, покажуваат податоците на Државниот завод за...