еМагазин

Tag : Катица Ќулавкова

Македонија ТОП СТОРИИ

Академик Ќулавкова: Препораките на Комисијата се само уште еден обид да се проблематизира македонскиот идентитет, неговото потекло, историски развој и легитимитет

Редакција
Со реакција за препораките на заедничката историска Комисија со Бугарија, на Фејсбук се огласи академик Катица Ќулавкова. „Препораките на „Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски...
Македонија ТОП СТОРИИ

Катица Ќулавкова: Со едностраната изјава за македонскиот јазик се откажуваме од македонските дијалекти во соседните држави

Редакција
Академик Катица Ќулавкова на Фејсбук ја коментира едностраната изјава за македонскиот јазик, која Македонија ја приложи кон записникот од првата политичка Меѓувладина конференција со ЕУ. Ваква...
Македонија ТОП СТОРИИ

Катица Ќулавкова за „францускиот предлог“: Не смее да помине овој акт на самонегација и негација, на самопонижување и понижување

Редакција
Со реакција за финалниот “француски предлог“, на Фејсбук реагира академик Катица Ќулавкова. -Имало само една фуснота дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот. Па колку...
Македонија

Катица Ќулавкова за скандалот со руските комичари и Заев: Национален ден на срамот

Редакција
Со свое видување за скандалот со руските комичари и македонскиот премиер на Твитер се огласи и академик Катица Ќулавкова: Национален Ден на срамот — Katica Kulavkova...
Македонија

Академик Ќулавкова: Кога ја релативизирате важноста на Гоце Делчев, вие ја повредувате химната на македонската држава  

Редакција
Академик Катица Ќулавкова на Твитер со свое видување за актуелната дебата која се води во Македонија и Бугарија, за тоа чив е Гоце Делчев. Кога...