еМагазин

Tag : коалиција

Македонија ТОП СТОРИИ

На „Европскиот фронт“ на ДУИ се приклучи и Движењето на Турците на Македонија за правда и демократија

Редакција
На „Европскиот фронт“ на владејачката ДУИ се приклучи и Движењето на Турците на Македонија за правда и демократија. Претходно на оваа коалиција се приклучија и...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) “Твоја Македонија“: ВМРО-ДПМНЕ во коалиција со 24 партии за престојните избори

Редакција
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ на престојните парламентарни избори ќе настапи во коалиција со 24 политички субјекти и организации, наречена „Твоја Македонија“. Меѓудругите кои се придружија на коалицијата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Стевчо Јакимовски формираше коалиција со Интегра и ПЦЕР

Редакција
Лидерот на ГРОМ и претседателски кандидат Стевчо Јакимовски формираше коалиција „Храбро за Македонија“ со Интегра и Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР). „Оваа коалиција...
Македонија ТОП СТОРИИ

Меџити, Гаши и Касами носители на листите на коалицијата „Вреди“ за парламентарните избори

Редакција
Носители на листите за престојните парламентарни избори на коалицијата “Вреди“, која е составена од опозициските Демократското движење, Алтернатива, Беса, крилото на Арбен Таравари во владејачката...
Македонија ТОП СТОРИИ

Алтернатива, Беса и Демократско движење заедно на престојните избори

Редакција
Од т.н. албански опозициски фронт, кој го сочинуваат Алтернатива, Движење Беса и Демократско движење, најавија дека партиските тела на партиите следната недела се очекува да...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ковачевски најави можна предизборна коалиција на СДСМ, ДУИ и други албански партии за претседателските и парламентарните избори

Редакција
Европската коалиција на партиите кои се залагаат за интеграција и напредување на Македонија во Европската Унија ќе биде победничка на следните претседателски, а потоа и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Стојанче Ангелов повторно најави дека е можно да ја напушти владината коалиција

Редакција
Доколку Владата ја отфрли иницијативата на Достоинство, за праведен надомест на нематеријална штета на воените инвалиди, 30 необештени воени инвалиди, и 15 семејства на загинати,...
Македонија

Kомплетно политичко скршнување од тезите, вели Мицкоски за можното коалицирање на Алијанса со власта

Редакција
Тоа е јавна тајна дека се преговара за влез во владата, и не е нешто кое што нас не изненадува, за тоа се зборува недели...
Македонија

Коалицијата е цврста и таа ќе опстои до редовните парламентарни избори во 2024 година, тврди Ковачевски

Редакција
Коалицијата е цврста и таа ќе опстои до редовните парламентарни избори во 2024 година, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски по владината седница на која се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ковачевски: Францускиот предлог е солидна основа за градење став, инкорпорирани се нашите забелешки

Редакција
Позицијата во која денес се наоѓаме е далеку поповолна за нас. Пред нас имаме предлог кој ги инкорпорира нашите забелешки и јасно изразени ставови. Предлогот...