еМагазин

Tag : коалиција

Македонија

Раководството на СДСМ ќе ja анализира досегашната коалиција со ДУИ

Редакција
СДСМ вечерва на состаноците на Извршниот и Централниот одбор на партијата, покрај за кадровските решенија за техничката влада, ќе ја анализира и досегашната коалиција со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој со кого ќе коалицира, можни ли се изненадувања кај СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и формирање втор албански блок

Редакција
Лидерите на политичките партии СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не откриваат дали и кога ќе коалицираат, пред или после изборите. Тие се уште ги разгледуваат опциите...
Македонија

(ВИДЕО) Коалицијата која ја предводи ВМРО-ДПМНЕ си го смени името

Редакција
Kоалицијата „За подобра Македонија“ која ја предводи опозициската ВМРО-ДПМНЕ се преименува во коалиција „За обнова на Македонија“ информираше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата...
Македонија

(ВИДЕО) Кој од коалционите партнери на СДСМ дојде на средба кај Заев

Редакција
Коалиционите партнери на СДСМ ја поддржаа одлуката на 12 април да се одржат предвремените парламентарни избори. Заев по синоќешниот состанокот со партнерите во седиштето на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев доби поддршка од Kоалицијата: Пендаровски ќе биде претседател на сите граѓани

Редакција
Премиерот Зоран Заев вечерва соопшти дека предлогот на СДСМ, за Стево Пендаровски да биде кандидат за престедател го прифатиле и ДУИ и коалициските партнери. Вечерва,...
Македонија

Ахмети: Нема проблеми во функционирањето на владеачката коалиција, со Заев ќе се сретнам утре

Редакција
Лидерот на ДУИ Али Ахмети најави дека утре ќе се сретне со премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со кого ќе разговараат за заеднички...
Македонија

Средба на Коалицијата предводена од СДСМ: Консултации за консензуален кандидат за претседател

Редакција
Денеска во 18 часот, во седиштето на СДСМ ќе се одржи работен состанок-средба на партиите од Коалицијата предводена од СДСМ којашто заеднички настапи на последните...
Македонија

Царовска без конкретен одговор дали ставот на Ахмети ќе влијае на односите во коалицијата

Редакција
Сите наоди во врска со непрефрлувањето средства во Вториот пензиски фонд се предадени во Основното јавно обвинителство. Согласно Кривичниот законик, сите што водат државни институции,...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ е за предвремени парламентарни избори

Редакција
Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ реафирмира и инсистира организирање предвремени парламентарни избори заедно со претседателските, бидејќи граѓаните на тој начин ќе одлучат дали се...
ЖИВОТ

АХВ ги демантира наводите на „Коалиција против ГМО“

Редакција
Агенцијата  за храна и ветеринарство (АХВ) најостро ги демантира наводите од денешното соопштение на неформалната група граѓани и организации „Коалиција против ГМО“ во врска со...