еМагазин

Tag : Никос Коѕијас

Балкан

Коѕијас: Владата во Грција го поткопува Договорот од Преспа

Редакција
Владата го поткопува Договорот од Преспа, а потоа како изговор се повикува на негативните резултати од сопственото поткопување, коментира поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Годишнината од Договорот од Преспа, Димитров и Коѕијас ја одбележаа со фотографија на Твитер

Редакција
Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас објави фотографија со министерот за надворешни работи Никола Димитров, по повод годишнината од потпишувањето на Договорот...
Македонија

Катимерини: Столтенберг преку писмо бара Скопје и Атина до 15 февруари да завршат со Договорот од Преспа

Редакција
Во текстот под наслов „Скопје забрзува – не е исклучена можноста да го ратификуваат Договорот од Преспа до 10 јануари“, грчкиот весник „Катимерини“, ги анализира...
Балкан

Коѕијас: Да бев во грчката Влада ќе го потегнев Заев за уши и тоа преку НАТО, ЕУ и Нимиц

Редакција
Во мноштвото реакции во грчката јавност по изјавите на македонскиот премиер Зоран Заев се јави и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас,...
Балкан

Коѕијас објасни зошто Грците прифатиле во Договорот да стои Македонци

Редакција
Кога ќе финализира Договорот од Преспа, кога ќе стапи во сила, според мене, нема да има противење, освен од многу мал дел од грчкото општество,...
Македонија

Коѕијас: Русија не сака да постои држава што се вика ПЈРМ и да се интегрира во НАТО

Редакција
Каков сосед сакаме, под влијание на Турција? Поделен меѓу Албанија и Бугарија?, се праша поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас за време...
Балкан

Нова демократија: Мандатот на Коѕијас ќе остане во историјата по штетниот Договор од Преспа

Редакција
По штетниот Договор од Преспа и отстапувањето на македонската националност и јазик, ќе остане запаметен мандатот на Никос Коѕијас на позицијата шеф на грчката диполоматија,...
Балкан

Коѕијас: Јас сум најсреќниот министер во оставка

Редакција
Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското...
Македонија

Ципрас: Со интерес ги следиме случувањата во соседната земја

Редакција
Одблизу и со интерес ги следиме случувањата во соседната земја, денес е критичен ден за Договорот од Преспа, рече грчкиот премиер, Алексис Ципрас на прес...
Балкан

Коѕијас смета дека нема никаков проблем со тајните фондови во грчкото МНР

Редакција
Поранешниот министер за надворешни работи на Грција рече дека не постои никаков проблем со тајните фондови во грчкото МНР, бидејќи како што рече, тој е...