еМагазин

Tag : нобелова награда

Свет ТОП СТОРИИ

Нобеловата награда за мир за 2020. ја доби Агенцијата за храна и лекови на ОН

Редакција
Агенцијата за храна и лекови на Обединетите нации (СФП) (Светска програма за храна) ја доби годинешната Нобелова награда за мир поради глобалната борба против гладот,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Тинејџерката Грета Тунберг фаворит: Имаат ли Заев и Ципрас шанса за Нобелова награда за мир

Редакција
Кој ќе биде овогодинешниов добитник на Нобеловата награда за мир ќе биде познато во петок, а меѓу номинираните се и македонскиот премиер Зоран Заев и...
Свет ТОП СТОРИИ

Трамп конкуренција на Заев и Ципрас за Нобеловата награда за мир

Редакција
Јапонскиот премиер Шинзо Абе го предложи за кандидат за Нобелова награда за мир, американскиот претседател Доналд Трамп, поради неговата работа за отпочнување дијалог со Северна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев и Ципрас номинирани за Нобелова награда за мир од Социјалистите и Демократите, Зелените и Обединетата левица

Редакција
Грчкиот премиер Алексис Ципрас и премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, се номинирани за Нобеловата награда за мир за 2019 година од страна на претседателот...
Македонија

(Фото) Бушамауи, Цановски и Ружин кај Ципрас за да го информираат за номинацијата за Нобелова награда за мир

Редакција
Добитничката на Нобеловата награда за мир за 2015 година, Уидидед Бушамауи, ректорот на универзитетот ФО, Нано Ружин и сопственикот на универзитетот, Сефер Цаноски, во Атина...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев и Ципрас номинирани за Нобелова награда за мир

Редакција
Зоран Заев и Алексис Ципрас, премиерите на Македонија и на Грција, се номинрани за Нобелова награда за мир за 2019 година за Договорот од Преспа,...
Свет

Ципрас и Заев со празни раце: Денис Меквеги и Надја Мурад добитници на Нобеловата награда за мир

Редакција
Доктор Денис Меквеги и Надја Мурад се овогодинешните лауреати на Нобеловата награда за мир поради нивните напори за запирање на користењето сексуално насилство како оружје во...
Македонија

Заев и Ципрас меѓу најсериозните кандидати за Нобеловата награда за мир?

Редакција
Премиерот на Република Македонија Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас се меѓу фаворитите за Нобеловата награда за мир. Ова за грчката агенција АНА-МПА...