еМагазин

Tag : позиции

Балкан ТОП СТОРИИ

Партијата на Борисов бара нов Консултативен совет за бугарската позиција кон Македонија

Редакција
Можеби е време бугарскиот претседател да свика ново заседание на Консултативниот совет за национална безбедност за да се разјасни позицијата на Бугарија кон Република Северна...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Колкави се платите: Зошто е добро да се преквалификувате за ИТ секторот?

Редакција
Владата вчера објави повик за ИТ обуки, односно со 35,1 милион денари ќе се преквалификуваат 1.253 невработени млади лица. ИТ професионалците се едни од најбараните...
Бизнис

Среќен 8 Март: Жените тешко доаѓаат до раководни позиции и се надвор од пазарот на труд

Редакција
Согласно податоците на Државен завод за статистика (ДЗС) обработени на годишно ниво за 2017 година, голем процент од работоспособните жени во Македонија не се активни...
Македонија ТОП СТОРИИ

Промени во раководството на ДУИ: Кои се новите секретари?

Редакција
Атила Реџепи за нов генерален секретар на ДУИ и Артан Груби за организациски секретар на партијата, се двете кадровски решенија за испразнетите партиски функции што...
Бизнис

Кои се топ пет најбарани позиции за работа

Редакција
Според анализите на бизнис-секторот топ пет најбарани позиции за работа се продажба, возачи, дистрибутери, курири, кадар во угостителство, комерцијалисти и работници во магацин. По индустрии...