еМагазин

Tag : рефрендум

Македонија ТОП СТОРИИ

Референдумот за промена на името повторно оспорен пред Уставниот суд

Никола Осило
Уставниот суд на Република Македонија на седницата закажана за 05.12.2018 година ќе ја разгледува иницијатвата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување...
Македонија

Иванов во Њу Џерси: Конечната одговорност е на македонските граѓани

Редакција
Од нас зависи дали ќе ја сочуваме одлуката од првиот референдум за Република Македонија во која ќе бидеме свои на своето или правно ќе се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Анкета на ИРИ: Мнозинство граѓани поддржуваат влез во ЕУ и НАТО под „Република Северна Македонија“

Никола Осило
Мнозинството македонски граѓани сакаат да се реши спорот за името со Грција и Македонија да стане членка на Европската Унија и на НАТО, покажува анкетата...
Македонија

Мицкоски: Парите за референдумска кампања за инвестиции во образованието

Никола Осило
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил се огласи по прашањето за кампањата за референдумот. „Поттикнат од дебатата која се отвори за користење...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата ќе му додели на Собранието 1,3 милиони евра за референдумска кампања

Никола Осило
Владата го задолжила Министерството за финансии да подготви предлог-одлука за обезбедување на 80 милиони денари (околу 1,3 милиони евра) од тековната буџетска резерва кои ќе...
Македонија

Собранието ќе формира Координативно тело за кампањата за референдумот

Никола Осило
Собранието на Република Македонија ќе формира Координативно тело за спроведување на референдумот на државно ниво на 30 септември и водење на јавна кампања. Ова е...