еМагазин

Tag : сместување

Македонија

До 10. јули пријавување за сместување во јавните ученички домови за учебната 2023/2024

Редакција
Во понеделник (10. јули) завршува рокот за пријавување на учениците запишани во прва, втора, трета и четврта година за прием во јавните ученички домови за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Хотелското сместување во Охрид и Струга сезонава поскапо за 30%

Редакција
Охридските и струшките хотелиери најавуваат зголемување на цените за 30% за престојната сезона. Велат дека поскапувањето е поради високите цени на производите, енергенсите, а најмногу...
Македонија

Во Македонија привремено ќе се сместат 68 Авганистанци

Редакција
Македонија согласно активностите и преземените обврски од нашето членство во НАТО обезбеди привремено сместување на 68 Авганистанци, наши сојузници, кои претходно беа ангажирани од страна...
Македонија

Конечниот список со сместувачки капацитети за бегалци од Украина не е довршен

Редакција
Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска посочи дека списокот со сместувачки капацитети за бегалци од Украина не е довршен, бидејќи, како што посочи, постојано...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија обезбеди привремен престој за 131 авганистански граѓанин вработени во Обединетите нации

Редакција
На Меѓународниот аеродром во Скопје синоќа пристигна група од 131 граѓанин на Авганистан. Се работи за вработени на Обединетите нации, за кои Македонија обезбеди привремен...
Македонија

За сместување во ученичките домови нема да се аплицира електронски

Редакција
Министерството за образование и наука информира дека нема да има можност за прифаќање на електронските пријави за сместување во јавните ученички домови во учебната 2020/2021...
ЖИВОТ

Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ нуди сместување за семејствата на повредените од сообраќајката

Редакција
Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје ја споделува тагата со семејствата на сите кои трагично ги загубија животите во сообраќајната несреќа која се случи...