еМагазин

Tag : софтвер

Македонија ТОП СТОРИИ

Поранешниот претседател на ДИК, Деркоски, доби ослободителна пресуда за набавката на софтвер за следење на изборните резултати

Редакција
Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе ослободителна пресуда за поранешниот претседател на Државната изборна комисија (ДИК), Оливер Деркоски, кој беше обвинет за „злоупотреба на службената...
Македонија ТОП СТОРИИ

Што е „ransomware“

Редакција
Веќе неколку дена не функционира информатичкиот систем на Фондот за здравствено осигурување, што предизвика многу проблеми. Системот на ФЗО е хакиран со „ransomware“. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...
Македонија ТОП СТОРИИ

Рашковски тврди дека софтверот е набавен на комплетно законски начин со почитување на сите законски процедури

Редакција
Тезата на Обвинителство е побиена со тоа што докажавме и преку сведочењето на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски дека софтверот е набавен на комплетно...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска „пешки“ ја проверува имотната состојба на функционерите, оти нема софтвер

Редакција
Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) има надлежност да врши регистар на избрани и именувани лица, кои се должни да поднесат анкетен лист. Овој регистар...
Македонија

(Фото) Софтверот е набавен со одлука на Влада, премиерот беше запознаен со набавката, велат од правниот тим на Рашковски

Редакција
По денешното рочиште за предметот „Софтвери“, поранешниот генерален секретер на Владата, Драги Рашковски одржа брифинг со новинарите пред кои презентираше дека постои владин допис за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судење за „Софтвери“: Вештак сведочеше дека софтверот што Рашковски го набавил за МВР не функционирал

Редакција
Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска продолжи рочиштето за случајот „Софтвери“, во кој првообвинет е поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Вештакот на...
Техно ТОП СТОРИИ

Новата дигитална технологија за следење на состојбата на лозовите насади станува достапна и во Македонија

Редакција
Ново современо софтверско решение за мониторинг на состојбата на лозовите насади во реално време станува достапно и за агрономите и производителите на грозје во Македонија....
Македонија

Судењето против Рашковски не почна, рочишето одложено поради отсуство на обвинета

Редакција
Почетокот на судењето за случајот „Софтвери“ против поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски и шест други лица беше одложено денеска поради отсуство на обвинетата...
Македонија ТОП СТОРИИ

На Рашковски ќе му се суди за набавката на софтверот и перење пари, одборено обвинението

Редакција
Основниот кривичен суд Скопје денеска информира дека обвинението против седум лица за нелегална набавка на софтвер и перење пари поднесен од Основното јавно обвинителство за...