еМагазин

Tag : состојба

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Македонија пат со препорака за возачите за викендов кога се очекуваат снежни врнежи

Редакција
Викендов се очекуваат интензивни снежни врнежи, па Македонија пат излезе со препорака до возачите. Од таму велат, брзината да се прилагоди според условите на патот...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Создадена база на податоци за состојбата на 707 цркви и манастири во Македонија

Редакција
Во текот на 2022 и 2023 година стручните тимови на ИКОМОС Македонија извршија мониторинг на актуелната состојба на зачуваност на повеќе од половината од вкупниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието ја продолжи кризната состојба на дел од територијата на Македонија и за обезбедување на Идризово

Редакција
Собранието попладнево во рамките на 124 седница едногласно со 62 гласа „за“ ја донесе одлуката за за одобрување на продолжување на рокот за постоење на...
Свет ТОП СТОРИИ

Италија прогласи вонредна состојба поради зголемениот прилив на мигранти

Редакција
Италијанската Влада прогласи шестмесечна вонредна состојба со цел да се справи со зголемувањето на бројот на мигрантите кои пристигнуваат на јужните брегови на земјата. Државната...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Еден месец откако се донесоа законските измени, нема прогрес во набавката на Трикафта, велат од Асоцијација за цистична фиброза

Редакција
Помина еден месец од законските измени и сè уште нема никаков прогрес во однос на набавка на лекот трикафта, алармираа денеска претставници на Асоцијација за...
Македонија ТОП СТОРИИ

„ДУИ може да функционира без секого, па и без мене,“ вели Ахмети по нападите на дел од членовите кон Груби

Редакција
ДУИ може да функционира без било кој поединец затоа што има стабилни структури, изјави денеска лидерот на партијата Али Ахмети по вчерашниот апел до него...
Техно ТОП СТОРИИ

Новата дигитална технологија за следење на состојбата на лозовите насади станува достапна и во Македонија

Редакција
Ново современо софтверско решение за мониторинг на состојбата на лозовите насади во реално време станува достапно и за агрономите и производителите на грозје во Македонија....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Проф. Трајковски: „Барем во следните 6 месеци ќе подзаборавиме на епидемијата на корона вирусите“

Редакција
Денеска Македонија премина од IV во III степен на ризик за пренесување на заразата, според критериумите на Европскиот центар за спречување на заразни болести ЕЦДЦ,...
Македонија

Состојбата со Украина на дневен ред и на владината седница денеска

Редакција
Владата денеска во 12.15 часот ќе ја одржи редовната 16-та седница, на која согласно своите надлежности ќе разгледува повеќе точки од својата програма за работа...
Бизнис

Прогласена кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

Редакција
Одлука за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија донесе на седница Владата, на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во...