еМагазин

Tag : цркви

Балкан

Со Законот за слобода на вероисповед во Црна Гора ќе се одзема и имот на СПЦ

Редакција
По усвојувањето на контроверзниот Закон за слобода на вероисповедата во Црна Гора, народот побара, Српската православна црква нешто да преземе, па поради тоа како што...
Свет

(Видео) Стравични сцени од Филипините: Најмалку осум починати во два силни земјотреси

Никола Осило
Најмалку осум лица се починати, а многу повредени по двата силни земјотреси кои утрово удрија во архипелагот Батанес на Филипините со јачина од 5,9 и...
ЖИВОТ

Што се прави во црквите на Велипеток

Редакција
Денеска е денот кога Исус Христос бил распнат и затоа овој ден уште се нарекува Распен петок, и затоа се смета за најтежок ден во...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Масакр на Шри Ланка: Најмалку 100 загинати и над 250 ранети во серија експлозии

Редакција
Најмалку 100 лица загинаа, а над 250 други се ранети при неколку експлозии во три цркви и три хотели на Шри Ланка, јави ДПА. Според...
Македонија

(Фото) Луксузни лустери од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ се донираат во цркви и манастири

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски, на својот Фејсбук профил објави фотографии од црква во селото Љубанци, каде од партијата донирале лустери, од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ,...