еМагазин

Tag : среќа

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Македонците и Албанците најнесреќни на Балканот

Редакција
Светскиот извештај за среќа кој го објавија Обединетите нации.покажува дека во Македонија и Албанија на Балканот живеат најнесреќните луѓе. Македонија од 143 земји е на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Законот за игри на среќа не се донесе, „за“ гласаа само 51 пратеник

Редакција
Предложените измени на Законот за игри на среќа не се изгласаа во Собранието. За нив гласаа само 51 пратеници од потребните 61. Законот кој претходно...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Македонија најнесреќна во регионов и на дното во Европа според извештај „Среќата во светот 2023“ на ОН

Редакција
Од вкупно 137 држави, Македонија се најде на 87 место на новиот извештај „Среќата во светот 2023“ кој го објавуваат Обединетите Нации. Според извештајот, нашата...
Бизнис

Антикорупциска бара да се разоткрие „шемата“ за кешот од игрите на среќа

Редакција
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во однос на годишните даночни пријави од игри на среќа денеска повикаа и апелираа да се води контрола...
Бизнис

АСОМ: Владата не го исполни ветеното, бараме итно воведување онлајн игри на среќа

Редакција
Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) бара државата итно и трајно да овозможи онлајн игри на среќа преку сајтовите на македонските лиценцирани обложувалници. АСОМ...
Бизнис

АСОМ: ЕНЕР „бомбардиран“ со повеќе од 250 коментари, со што се потврдуваат негативни последици од измените на Законот за игри на среќа

Редакција
Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) информира дека вчера, 19 април, истече рокот за поднесување коментари и забелешки на предлог измените на Законот за...
Бизнис

АСОМ: Ќе ги преземеме сите мерки, спорниот Закон за игрите на среќа да не се донесе

Редакција
Денеска, пред Владата, Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) одржа прес конференција, на која ги изнесе своите ставови во врска со предлог измените на...
Бизнис

АСОМ: Со предлог измените на Законот на игрите на среќа, илјадници вработени на улица и отворање пат за нелегално обложување

Редакција
Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) реагира на предлог измените на Законот за игрите на среќа и забавните игри поставени на Единствениот национален електронски...
Бизнис

АСОМ: Над 8.000 вработени на улица и отворање пат за нелегално обложување ако се усвојат предлог измените на Законот на игрите на среќа

Редакција
По објавата на Единствениот национален електронски регистер на прописи (ЕНЕР) за почеток на процесот за подготовка на закон за измена и дополнување на Законот за...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

2020 година беше огромна животна лекција: Среќата не поставува услови

Силвана Жежова
2020 година ме научи некои нови лекции и ми го утврди и потврди знаењето од претходно стекнатите како животно искуство, не од прочитани книги, иако...