еМагазин

Tag : стабилност

Бизнис ТОП СТОРИИ

Финансискиот систем во земјава е стабилен и покрај енергетската криза и инфлацијата, велат од Комитетот за финансиска стабилност

Редакција
Финансискиот систем во земјава е стабилен, и покрај продолжената ескалација на геополитичките тензии создадени со воената инвазија на Русија врз Украина, како и глобалните предизвици...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Цените на становите пораснале за 6,1%, во ЕУ просекот на раст е 8,3%

Редакција
Обемот на трансакции со недвижности во 2021 година значително го надмина претпандемичното ниво, а растот на цените на становите забрза и е над долгорочниот просек...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на Македонија: Денарот останува стабилен

Редакција
Денарот останува стабилен – фиксниот курс е клучно сидро на стабилноста на македонската економија. Девизните резерви достигнаа 3,7 милијарди евра во септември и со оглед...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Стандард и Пурс“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава „ББ-“ со стабилен изглед

Редакција
Во најновиот извештај на агенцијата „Стандард и Пурс“ со којшто се потврдува кредитниот рејтинг на нашата земја, „ББ-“, со стабилен изглед, одделен акцент е ставен...
Бизнис ТОП СТОРИИ

НБРМ: Tековниот политички контекст во државата не треба да се поврзува со стабилноста на денарот, ниту на банкарскиот сектор

Редакција
Народната банка, како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика, цврсто стои на ставот околу оптималноста на постојниот режим на девизниот курс, се...
Бизнис

Заев: Денарот е стабилен, моќноста на банките и НБРМ е добра, а силен е и перформаност на економијата

Редакција
Неуспешниот референдум не значи девалвација на денарот, порача премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање на денешната прес-конференција во Владата. Тој нагласи дека како...