еМагазин

Tag : Стејт департмент

Македонија

Стејт департмент уште еднаш порача дека на Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

Редакција
Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Nepszava“. Стејт департментот,...
Македонија

Стејт департмент: Груевски треба да се соочи со правдата во својата земја

Редакција
САД сметаат дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој бара политички азил во Унгарија треба да си ја отслужи затворската казна во својата земја, изјавил...
Македонија

„Стејт департмент“: Тврдењата на Москва се неразумни и лажни

Редакција
Американскиот „Стејт департмент“ ги оцени како неразумни и како обид за дезинформација и пропаганда, обвинувањата на Русија дека САД се инволвирани во неодамнешното гласање во...
Македонија

САД ја поздрави одлуката за стартот на уставните измени

Редакција
САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт...
Македонија

Американскиот Стејт департмент се надева на успех на референдумот за името

Редакција
Во пресрет на денешната посета на Вес Мичел, помошник-државен секретар за Европа и Евроазија на Македонија, американскиот Стејт департментот изрази надеж за успех на референдумот...