еМагазин

Tag : Судскиот совет

Македонија ТОП СТОРИИ

Претседател на Судскиот совет може да биде било кој од членовите, а не само избраните од Собрание, одлучи Уставен суд

Редакција
Уставниот суд на денешната седница оцени дека е неуставно ограничувањето на изборот на претседателот и негов заменик на Судскиот совет само на членовите кои се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судскиoт совет го разреши судијата Горан Бошевски

Редакција
Судскиот совет на денешната 377-та седница разреши еден судија и избра претседатели на основните судови во Гостивар, Дебар, Гевгелија и Свети Николе. – Елјеса Алији,...
Македонија

Собранието ја усвои оставката на Владе Богдановски од член во Судскиот совет

Редакција
Собранието денеска во рамки на 41 седница ја усвои оставката на Владе Богдановски на функцијата член на Судскиот совет заклучно со 31 мај, годинава. Претседателот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судскиот совет ја разреши судијката Софија Лаличиќ

Редакција
Судскиот совет на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлука со која е продолжена постапката по едно барање за утврдување на одговорност на судија/претседател...
Македонија

Отфрлена кривичната на судијката Неделкова против Здравев и двајца членови на Судскиот совет

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје ја отфрли кривичната пријава поднесена од судија на Врховниот суд против претседателот и два члена на Судскиот совет на РСМ за...
Македонија

Цветанка Периќ избрана за нов судија во Врховниот суд

Редакција
Судскиот совет денеска ја избра судијката Цветанка Периќ за судија во Врховниот суд. Периќ имала најмногу бодови на листата од четири пријавени кандидати и е...
Македонија

Претседателот на Судскиот совет, Караџоски повикан во Обвинителството

Редакција
Претседателот на Судскиот совет, Зоран Kараџоски, утрово е повикан да даде исказ во Јавното обвинителството за организиран криминал и корупција. Од Обвинителството засега нема информаци...