еМагазин

Tag : Врховниот суд

Македонија

На 25 септември закажано судењето за Вангеловски, поранешниот претседател на Врховен

Редакција
На 25 септември, поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, треба да седне на обвинителна клупа во Кривичниот суд, како обвинет за злоупотреба на службената...
Македонија

Ексначалничка сведочеше во „Титаник“: Партиска машинерија диктираше незаконско издавање лични карти

Редакција
Јадранка Галевска, поранешен началник на Одделот за управни работи денеска при сведочењето за случајот „Титаник“ посочи дека незаконски биле издавани лични карти, најголем број во...
Македонија

На местото на разрешениот Вангеловски, за в.д. претседател на Врховниот суд избран Фаик Арслани

Редакција
Судскиот совет на денешната седница за в.д. претседател на Врховниот суд го избра врховниот судија Фаик Арслани. Тој доаѓа на местото на разрешениот претседател на...
Македонија

Цветанка Периќ избрана за нов судија во Врховниот суд

Редакција
Судскиот совет денеска ја избра судијката Цветанка Периќ за судија во Врховниот суд. Периќ имала најмногу бодови на листата од четири пријавени кандидати и е...
Македонија

Антикорупциска: Судиите на Врховниот суд не може да учествуваат во постапка за нивно разрешување

Редакција
Судиите на Врховниот суд против кои се отворени постапки во Судскиот совет за разрешување од функциите, не треба да учествуваат во расправата и одлучувањето на...