еМагазин

Tag : велосипеди

Локално

Од 8 јануари за 20 денари од час поскапува паркингот во Општина Центар

Редакција
Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на Општина Центар” донесе Одлука за усвојување на новиот Ценовник на услуги и надоместоци на јавните паркиралишта со кои...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Медена тура: Воодушевени од Атиџе, велосипедисти возеа до нејзиното село Бекирлија

Редакција
Филмот „Медена земја“ продолжува да освојува бројни награди, а неговата хероина Атиџе ги освои срцата на луѓето кои го гледаа овој македонски документарец. Таа беше...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Запознајте ги македонските велосипедисти кои извозеа 270 километри на највисокиот превој во свет на Хималаите

Силвана Жежова
Македонска велосипедска МТБ експедиција за прв пат возеше велосипеди на највисокиот превој во свет 5.416 Торонг Ла, од 8 до 24 ноември. Лазо Миновски, Сашо...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Скопје отворено за велосипеди – Пријави се бесплатно на Скопје на точак!

Редакција
Илјадници велосипеди биле дел од Скопје во 1960-те години. Според некои податоци секој втор граѓанин имал точак. Овој факт покажува дека вело културата е значаен...
БАШ НИ Е ЌЕФ

По повод 8-ми Септември Кузмановски и Момировски ќе возат велосипед цели 110 километри

Редакција
По повод 8-ми Септември, Денот на независноста, Сојуз на спортови на Скопје ја организира осмата историска велосипедска тура. Таа ќе започне на 1. септември 2019...
Локално

Општина Центар: Од утре аплицирање за субвенции за велосипеди и електрични тротинети

Никола Осило
Жителите на Општина Центар од утре може да аплицираат за субвенции за купени велосипеди, електрични велосипеди и електрични тротинети. Повикот, како што соопштуваат, е во...
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Интересна идеја на „На точак“: Прва од четирите приказни, што може да биде велосипедска патека

Редакција
„На точак“ на нивниот фејсбук-профил ја објавија првата од четирите приказни кои може да бидат велосипедски патеки. „Ни викаат: Нема место за велосипедски ленти! Зошто...
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Галерија) Шилегов го предводеше велосипедското дефиле во Општина Бутел

Редакција
Денеска се одржа завршниот настан од манифестацијата „Денови на екологија: Онлајн со природата“ кој е во организација на Општина Бутел. Во рамките на оваа манифестација...
Локално

Детали за јавниот повик: Субвенции за граѓаните за набавка на велосипеди

Редакција
Градот Скопје, со цел да ги стимулира жителите на Скопје да користат велосипеди, распиша јавен повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Како само им текнува: Патека за велосипеди во Општина Аеродром што води кон дрво

Редакција
На социјалните мрежи се споделува фотографија од  улица „Коста Новаковиќ“ во Општина Ааеродром, каде што е направена патека за велосипедисти која што води до дрво....