еМагазин

Tag : Владо Бучковски

Македонија

Во Скопје и во Софија има групи кои работат да не се постигне компромис, вели Бучковски

Редакција
Можен е договор меѓу Скопје и Софија за време на француското претседателство со ЕУ, но има групи и во двете земји кои работат да не...
Македонија

Ниту еден македонски Бугарин не сигнализирал дека е дискриминиран, вели Бучковски

Редакција
Во програмата „Зборувај сега“ на БНТ, поранешниот преговарач на македонската Влада, Владо Бучковски коментира дека сè уште верува дека клучот за напредок меѓу Бугарија и...
Македонија

Бучковски за МИА: Дадов се од себе да не замре дијалогот меѓу Скопје и Софија

Редакција
Ми беше чест што изминативе 13 месеци бев специјален претставник на Владата за односите со Бугарија. Бев именуван, две недели по блокадата на Бугарија во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата го разреши Бучковски од позицијата специјален претставник за Бугарија

Редакција
Владата го разреши универзитетскиот професор Владо Бучковски, кој повеќе од една година беше специјален владин претставник за Бугарија. „Со новиот пристап на преговори, Министерствата за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бучковски: Ако го прифатиме новиот предлог на Бугарија за работните групи, ќе покажеме дека имаме направено сериозни подготовки

Редакција
Убеден сум дека на средби на работните групи меѓу Северна Македонија и Бугарија на кои теми би биле инфраструктурата, економијата, културата, образованието… ќе може да...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски: Каков имот пријавил?

Редакција
Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски за специјален претставник на Македонија за Бугарија. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист, кој го доставил до...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата му го продолжи мандатот на Бучковски за специјален преставник на Македонија за Бугарија

Редакција
Владата на денешната седница му го продолжи мандатот на Владо Бучковски за специјален претставник на Владата за Република Бугарија. -На предлог на Комисијата за именување,...
Македонија

Специјалниот претставник Бучковски очекува брзо да се пронајде заеднички јазик со новата бугарска влада

Редакција
Специјалниот претставник на Владата за Бугарија, Владо Бучковски смета дека брзо ќе се пронајде заеднички јазик со евентуалната нова бугарска влада предводена од Кирил Петков...
Македонија

Османи не сака да ги подгрева очекувањата на граѓаните од утрешната посета на македонската делегација во Бугарија

Редакција
Подготвени сме на искрени разговори со добра волја за постигнување на взаемно прифатливо решение со соседот Бугарија, но не по секоја цена и не на...
Македонија

Бучковски со Ќучук размениле идеи за враќање на довербата помеѓу Скопје и Софија

Редакција
Европратеникот од ДПС/Обнови Европа, Илхан Ќучук, кој е постојан известувач на Европскиот парламент за Македонија и специјалниот пратеник на Владата, Владо Бучковски, на средба во...