еМагазин

Рубрика: Балкан

Балкан

Твитот на Рама дека убиениот Грк е „луд“ дополнително ја вжешти атмосферата во Грција

Редакција
Само неколку часа по убиството на етничкиот Грк во Албанија, премиерот Еди Рама на својот Твитер профил дополнително ја вжешти тензичната атмосфера во Грција, пренесува...
Балкан

Шест лица ранети во судир со оружје и ножеви помеѓу Грци и Албанци во близина на Атина

Редакција
Грчката полиција соопшти дека најмалку шест лица се ранети во судирот што се случи рано изутрина помеѓу група Грци и Албанци во Геракас, источно од...
Балкан

(ВИДЕО) Кој е Гркот кој што го уби албанската полиција

Редакција
Константинос Кацифас (35), кој беше убиен од албанската полиција во пограничното село Буларт во Албанија, откако тој со калашников отворил оган кон полицајците кои сакале да...
Балкан

(ВИДЕО) Во Истанбул се отвара најголемиот аеродром во светот: Како изгледа

Редакција
Новиот аеродромот во Истанбул, кој ќе биде најголем во светот, а чии свечено отварање е најавено за денеска е изграден на вкупна површина од 76,5...
Балкан

(ВИДЕО) Голем инцидент: Албански полицајци застрелаа Грк заради грчкото знаме

Никола Осило
Албанската полиција го уби Константинос Кацифас (35) откако тој со калашников отворил оган кон албански полицајци кои сакале да го тргнат грчкото знаме поставено на...
Балкан

Почина познатиот твитерџија „Покојна Милева“

Редакција
Познатиот твитерџија и српски новинар Борис Триван, познат под псевдонимот „Покојна Милева“, починал вчера во Германија, за време на предавање, пренесуваат српските медиуми. Триван беше...
Балкан

(ВИДЕО) Земјотрес од 6,4 степени кај Закинтос почуствуван и во Македонија, Малта, Италија, Албанија и Либија

Редакција
Земјотресот со интензитет од 6,4 степени според Рихтер, кој во 01.54 часот по локално време го погоди Јонското Море, со епицентар во морскиот дел на...
Балкан

Поранешениот сопственик на Агрокор, Ивица Тодориќ ќе биде испорачан на Хрватска, одлучи Суд во Лондон

Редакција
Основачот и поранешен сопственик на Агрокор Ивица Тодориќ во следните десетина дена ќе биде испорачан на Хрватска, одлучи судија од Високиот суд во Лондон. Судијата...
Балкан

Коѕијас објасни зошто Грците прифатиле во Договорот да стои Македонци

Редакција
Кога ќе финализира Договорот од Преспа, кога ќе стапи во сила, според мене, нема да има противење, освен од многу мал дел од грчкото општество,...
Балкан

Грчка влада: Во соседната земја беше направен историски чекор

Редакција
Двотретински изгласаниот предлог во македонското Собрание за почеток на уставните промени е историски чекор што ги носи двете страни поблиску до финалното- стапување во сила...