еМагазин

Tag : Киријакос Мицотакис

Балкан ТОП СТОРИИ

Мицотакис за железничката несреќа: Како премиер им должам на сите едно големо извинување

Редакција
Како премиер им должам на сите, но пред сѐ на роднините на жртвите едно големо извинување. И лично и во името на сите кои со...
Балкан ТОП СТОРИИ

Интерконекторот за природен гас меѓу Грција и Бугарија значи енергетска безбедност за Европа, изјави Мицотакис

Редакција
Овој гасовод значително ќе ги промени и снабдувањето со енергија, но и енергетската безбедност за сите нас на европскиот континент, истакна грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Грција е подготвена да ја поддржи Македонија во овие тешки времиња, изјави Мицотакис

Редакција
Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на средбата со премиерот Димитар Ковачевски истакнал дека Грција е подготвена да ја поддржи Македонија во овие тешки времиња и може...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Ковачевски со Мицотакис договорил непречено снабдување со лигнит, јаглен и мазут преку Грција

Редакција
Снабдување со лигнит и јаглен од рудниците во Грција во следниот период, снабдување со мазут, но и можност за грчка инвестиција со изградба на гасна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Средба Ковачевски – Мицотакис: Економските релации меѓу двете земи зајакнуваат и во време на криза

Редакција
Посветеноста, за целосна и непречена имплементација на обврските на двете страни утврдени во Договорот од Преспа, беа тема на разговор на билатералната средба на премиерот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицотакис: Голема грешка е што во Договорот од Преспа се дозволи македонски јазик и македонската етничка припадност, но се стремиме кон добри односи

Редакција
Мојата критика за договорот не се однесуваше на името, се однесуваше на македонскиот јазик и македонската етничка припадност и продолжувам да верувам дека ова е...
БЕНЧМАРК

Мицотакис: Време е ЕУ да преземе јасни обврски во однос на Западниот Балкан, времето притиска други ќе ја пополнат празнината

Редакција
Осумнаесет години по Самитот во Солун, кој првпат ја отвори вратата за интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ, сега е време да преземе...
Балкан ТОП СТОРИИ

Мицотакис во соопштенијата за средбите со Заев не го користи името Северна Македонија, вели Ципрас

Редакција
Критики до актуелната грчка Влада и премиерот Кирјакос Мицотакис дека иако го почитува Договорот од Преспа, сепак на неодредено време ја одложува ратификацијата на трите...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ФОТО) Заев на гала-вечера на која се обрати Мицотакис во рамки на конференцијата на „Економист“

Редакција
Премиерот Зоран Заев присуствуваше на свечената гала вечера на конференцијата на „Економист“ во Атина, на која се обрати премиерот на Грција, Киријакос Мицотакис. На гала...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Грција не е за одвојување на Македонија и Албанија, му кажал Мицотакис на Заев

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска оствари работна средба со грчкиот колега Киријакос Мицотакис во Владата во Атина. На средбата присуствуваа и вицепремиерите за европски и за...