еМагазин

Tag : Швајцарија

Македонија ТОП СТОРИИ

Сиљановска Давкова се запозна со Мицотакис и Главчев на Самитот во Швајцарија

Редакција
Македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова се сретна со грчкиот и бугарскиот премиер, Киријакос Мицотакис и Димитар Главчев, на маргините на Самитот во Швајцарија. „На маргините...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Сиљановска Давкова во Швајцарија имаше средба со потпретседателката на САД, Харис

Редакција
Македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова, од вчера е во Швајцарија на Мировен самит за Украина, кој се одржува во Биргеншток, планинско одморалиште во близина на...
Свет ТОП СТОРИИ

Во Швајцарија ќе има и затворски казни за прекумерно греење

Редакција
Жителите на Швајцарија кои ќе ги прекршат најновите прописи за заштеда на енергија ќе се соочат со парични, па дури и со затворски казни во...
Свет ТОП СТОРИИ

Швајцарија не сака да се откаже од рускиот гас

Редакција
Комитетот за надворешна политика на Долниот дом на швајцарскиот Парламент го отфрли, со тесно мнозинство гласови, предлогот да се забрани директна и транзитна трговија со...
Свет ТОП СТОРИИ

И Швајцарија која е секогаш неутрална, ги усвои санкциите на Европската унија против Русија

Редакција
И Швајцарија, која е секогаш неутрална ги усвои санкциите на Европската унија против Русија. Швајцарската влада најави замрзнување на средства, пренесуваат светските агенции. „Со оглед...
Свет ТОП СТОРИИ

Истражување: Во швајцарската банка “Кредит Свис“ се чувале „валкани“ пари и од Балканот

Редакција
Проектот за известување за организиран криминал и корупција, конзорциум на 47 медиуми од светот, кои имале увид во повеќе од 18.000 сметки од банката, објави...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои се новите правила за влез на македонските граѓани во Швајцарија

Редакција
За Швајцарија повеќе не е во сила забраната за влез на државјани од трети земји, вклучително и од Македонија, заради туристички или било каков друг...
Македонија

Досега самопопишани 177.875 лица од дијаспората, најмногу од Швајцарија

Редакција
Преку апликацијата за самопопишување досега се евидентирани вкупно 177.875 лица  од дијаспората, објави денеска Државниот завод за статистика. Најмногу самопопишани граѓани има од Швајцарија –...
Свет ТОП СТОРИИ

Швајцарците на референдум изгласаа забрана за покривање на лицето на жената

Редакција
Граѓаните на Швајцарија на денешниот референдум го поддржаа предлогот на екстремната десница во земјата за забрана за носење никаб и бурка, што ги носат одредени...
Свет

Швајцарија не ја одобри вакцината на „АстраЗенека“

Редакција
Швајцарија не ја одобри вакцината на „АстраЗенека“, соопшти националниот регулатор на лекови „Свисмедик“ и побара повеќе податоци за ефикасноста и квалитетот пред да ја одобри...