еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

„Белата палата“ на продажба: Со колкав имот располага ВМРО-ДПМНЕ?

Никола Осило
Има ли финансиски проблеми најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ е главното прашање што го поставува јавноста и партиското членство, а по објавата на лидерот на партијата...
Македонија

Уставниот суд ќе ја оценува законитоста на измените на Законот за заштита од пушењето

Никола Осило
Уставниот суд на Република Македонија на 25-та седница на закажана за 31.10.2018 година (среда) ќе ја разгледува иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сашо Мијалков „распали“ по Христијан Мицкоски: Ти си лажен патриот!

Никола Осило
Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, кој неодамна беше исклучен од ВМРО-ДПМНЕ со образложение дека влијаел врз гласањето на пратениците од оваа партија за уставните...
Македонија ТОП СТОРИИ

Почетокот на ноември го враќа летото во Македонија: Температури до 30 степени

Никола Осило
Невообичаено топла воздушна маса од југ на почетокот на следниот месец ќе донесе високи температури на воздухот во Македонија кој ќе се искачуваат во интервалот...
Македонија

Кривична пријава за битолчанец за закани кон пратеници преку Фејсбук

Никола Осило
СВР Битола во координација со Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до надлежното јавно обвинителство ќе поднесе кривична пријава...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Белата палата“ под хипотека: Може ли Комерцијална банка да стане нов сопственик на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ?

Никола Осило
Не стивнуваат реакциите по објавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека се размислува за продажба или изнајмување на седиштето на партијата во центарот на...
Македонија

Нема крај на партиските бурлески: ВМРО-ДПМНЕ бара амнестија, СДСМ нуди помирување

Никола Осило
Предлог-законот за амнестија е веќе изготвен и во понеделник ќе биде поднесен во Собранието на РМ по скратена постапка, рече денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче...
Македонија

Почнува зимското сметање на времето: Сказалките на часовникот еден час наназад

Никола Осило
Летното сметање на времето во 2018 година се завршува на 28 октовмри во 03h 00min 00s, така што со поместување за еден час наназад времето...
Македонија

Се менува законот за прекинување бременост: Вољата на жената на прво место

Никола Осило
Министерството за здравство го почна процесот за промена на Законот за прекинување на бременоста. „По повеќе месечните консулатиции со претставници на граѓанските организации, целосно инклузивно...
Македонија

(Видео) Притвор за командирот на шумската полиција во Битола за примање поктуп

Никола Осило
Секторот за внатрешни работи Битола – Одделение за криминалистичка полиција до ОЈО Битола поднесе кривична пријава против лицето Л.Ј. (46) од Битола поради постоење основи...