еМагазин

Tag : Сиљановска Давкова

Македонија ТОП СТОРИИ

Сиљановска Давкова и грчкиот министер Герапетритис не разговарале за името

Редакција
Македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова изјави дека не разговарала за името на државата со грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, кој вчера на неколку...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Сиљановска Давкова во Берлин: Потребен е нов Маршалов план за обнова на Украина

Редакција
Македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова денеска се обрати на Конференцијата за обнова на Украина, која се одржува во Берлин, Германија. Таа како што информираат од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сиљановска Давкова нема право на вето за законот со кој бројот на министерствата од 16 се зголеми на 20

Редакција
Македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова нема право на вето за законот со кој бројот на министерствата од 16 се зголеми на 20, а бројот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сиљановска Давкова утре ќе му го врачи мандатот на Мицкоски за состав на нова влада

Редакција
Како што и најави вчера, македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова утре во 12 часот, ќе го врачи мандатот за состав на нова влада на претседателот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заканите на Мицотакис не се во духот на развивањето пријателски односи, вели Сиљановска Давкова

Редакција
Македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова не сака да ги коментира речиси секојдневните пораки со закани за вето на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис поради Договорот од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сиљановска Давкова вели дека има план за односите со Грција

Редакција
Македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова, која реши да не го употребува уставното име во јавни настапи, вели дека имала план со кој ќе ги убеди...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сиљановска Давкова побарала од италијанскиот претседател гаранции за евроинтеграциите

Редакција
Македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова на средбата со италијанскиот колега Серџо Матарела во Рим од него и од Италија побарала гаранции за евроинтеграциите на Македонија....