еМагазин

Tag : јајца

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Владата ја замрзна цената на јајцата и оризот до 30 април 

Редакција
Владата денеска ја замрзна цената на јајцата и оризот и го ограничи извозот на јајцата. Највисоките цени на оризот и јајцата ќе останат на нивото...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонија ќе го ограничи извозот на јајца

Редакција
Утре ќе се замрзне цената на јајцата, но ќе се донесе и одлука за ограничување на нивниот извоз, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши....
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Утре ќе се замрзне цената на оризот и јајцата

Редакција
Mинистерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека утре ќе се замрзнат цените на оризот и јајцата. Како што рече денеска на прес-конференција во Владата, кај...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Идната недела можно замрзнување на цените и на шеќерот, јацата и оризот

Редакција
Идната недела ќе се направат анализи и ќе се утврди дали ќе бидат замрзнати цените и на шеќерот, јацата и оризот, рече денеска министерот за...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Јајца и камења за новиот бугарски клуб во Охрид, спречен инцидент

Редакција
Полициските службеници спречија инцидент за време на денешниот протест поради отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, кога група од демонстрантите се обиде да...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Значението на Велик Четврток: Бојадисани првите јајца пред зори

Редакција
Денеска е Велик Четврток, денот кога пред зори се бојадисуваат првите велигденски јајца. Според верувањата и обичаите, првото јајце има исцелителна моќ и не се...
Бизнис

Лани зголемено производството на месо и јајца, намалено на кравјо млеко

Редакција
Во 2021 година се произведени 326.523 илјади литри кравјо млеко, што е за 19.4% помалку во однос на 2020 година, соопшти Државниот завод за статистика....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Живинарските фарми пред колапс

Редакција
Со промената на цените на храната за кокошките и поскапувањето на струјата и горивата, живинарските фарми во Кичевско едвај преживуваат, а слична или иста е...
БЕСПАРИЦА

Бектеши најави можно замрзнување и на цените на оризот и јајцата

Редакција
Листата на производи чии цени се замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика во делот на...
Бизнис

Лани зголемено производството на месо, јајца и кравјо млеко

Редакција
Производството на месо, јајца и на кравјо млеко минатата година било поголемо во однос на 2019-та, покажуваат најновите податоци од Државниот завод за статистика. Зголемен...