еМагазин

Tag : јајца

Бизнис

Косово времено забрани увоз на јајца и живина од Македонија

Редакција
Косовската Агенција за храна и ветеринарство денеска соопшти дека вчера донела одлука за привремена забрана за увоз на јајца и живина од земјава, поради сомнеж...
ЖИВОТ

Уникатни велигденски рецепти за модерната кујна

Редакција
Црвените јајца, детскиот џагор и вербата во Бог се она што секоја година го одбележува големиот христијански празник Велигден. Ден кога секое домаќинство подготвува голема...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

На македонската трпеза во 2019 најприсутни лебот, јајцата, пилешкото и компирот

Редакција
Леб, јајца, ориз, пилешко месо, макарони, компири, пиперки, домати, сирење, биле најчестите продукти на трпезата на македонските граѓани во изминатата година. Според податоците на Државниот...
Забава

(Фото) Јајцата на Лила Филиповска

Редакција
Македонската водителка Лила Филиповска, која е активна на социјалните мрежи, на Фејсбук сподели фотографија од нејзините велигденски јајца. Фото: Фејсбук/Филиповска...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) И Силјановска бојадиса јајца за Велигден

Редакција
Пред изгрејсонце денеска се бојадисуваат јајца, традиција востановена со векови во чест на Христовото Воскресение и големиот празник Велиген. Јајца утрово бојадисуваше и кандидатката за претседател...
БЕСПАРИЦА

Трошоците на живот лани зголемени за 1,5, а цените на мало за 2,7%

Редакција
Индексот на трошоците на животот во 2018 година има пораст од 1,5 отсто, а индексот на цените на мало пораст од 2,7  отсто во споредба...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Хаос во албанскиот парламент: Пратеник го „почести“ Еди Рама со јајца

Никола Осило
Пратеникот на опозициската Демократска партија, Ендри Хаша денеска фрли јајца врз премиерот Еди Рама, кој држеше говор во албанскиот Парламент. По инцидентот дојде до судир...
Локално

Со јајца фрлале по фасада од куќа во Кавадарци

Редакција
Фасада од куќа во Кавадарци, вчера била оштетена од непознати лица кои фрлале со јајца, инцидентот за МИА го потврди портпарол на СВР Велес Верољуб...