еМагазин

Tag : ориз

ЖИВОТ

Оризовите галети се враќаат на „бис“

Никола Осило
Многумина мислат дека на оризовите галети им поминаа нивните „5 минути слава“. Тие доживеаја бум во многу диети во 1980-тите и 90-тите години, поради ниското...
Бизнис

Оризот од Кочани не бил генетски модифициран

Редакција
Оризот од Кочанско не е генетски модифициран, покажаа суперанализите направени во германската лабораторија „Еурофинс ХОС Тестинга“ во Софија. Како што соопшти денеска директорот на Државниот...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Цементарница Усје како гориво ќе користи и лушпи од ориз

Редакција
Цементарница Усје наскоро во своето производство како гориво ќе користи и лушпи од ориз и остатоци од текстил. Опремата за добивање на гориво од овие...
Бизнис

Нови мостри ориз доставени на ГМО-анализа

Никола Осило
Државниот инспекторат за земјоделство денеска доставил на анализа нови мостри ориз земени од неколку магацини од Кочани за да се утврди дали се генетски модифицирани....
Бизнис

Случај „генетски модифициран ориз“: Инспекторатот за земјоделство ја презема контролата

Никола Осило
Државниот инспекторат за земјоделство од денеска треба да ја преземе контролата за генетски модифицираниот ориз во Македонија. Откако ќе ги добие резултатите што ги спроведе...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Уште 30 можни производители на генетски модифициран ориз во Македонија

Редакција
По добиен список од 30 можни производители на генетски модифициран ориз, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска ги продолжува контролите на терен. Како што...
Бизнис

Земјоделскиот институт бара да се испита дали ГМО оризот е произведен во Кочани

Редакција
Земјоделскиот институт од Скопје бара целосно испитување на случајот со ГМО оризот во Македонија, односно дали тој е увезен, а ако е домашен производ да...
Бизнис

АХВ: Откриен ГМО во ориз во кочанско и во шницли и трошки од соја увезени од Србија

Редакција
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во наредниот период ќе спроведе засилени контроли за присуство на генетски модифицирани организми (ГМО) во храната, најави денеска директорот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Во Македонија „протнати“ генетски модифициран ориз и соини шницли

Редакција
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) открила дека во Македонија се увезени два генетски модифицирани производа, ориз и соини шницли и трошки без да бидат...