еМагазин

Tag : Адеми

Македонија ТОП СТОРИИ

Министерот за култура Адеми поднесе оставка поради здравствени причини

Редакција
Министерот за култура, Асаф Адеми, денеска објави дека се повлекува од функцијата поради здравствени причини. Премиерот Зоран Заев изјави дека ја очекувал оставката од Адеми.
ЖИВОТ

Министерот Адеми: Професионални комисии одлучуваа за конкурсите, не ја потпишав програмата со затворени очи

Редакција
Министерот за култура, Асаф Адеми, националниот координатор за култура и поранешен министер за култура, Роберт Алаѓозовски и посебната советничка за култура на премиерот, Цветанка Ласкова
Локално

МОН му ги одзеде ингеренциите на Таравари

Редакција
Одземањето на ингеренциите во образованието Општина Гостивар го оцени како политичка одлука и  тврди дека со последното разрешување и именување директори од страна на градоначалникот
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) „Изгубени во преводот“: Велешкиот градоначалник Аце Коцевски бараше македонски јазик на прес-конференција со министерот Арбер Адеми

Никола Осило
Велешкиот градоначалник Аце Коцевски се закани дека ќе ја напушти денешната заедничка прес-конференција со министерот за образование и наука Арбер Адеми, бидејќи не бил обезбеден
Македонија

Коригирани 22 учебника за новата учебна година

Никола Осило
Дваесет и два коригирани учебника за учебната 2018/2019 ќе достави Министерството за образование и наука низ училиштата. Првпат од оваа учебна година сите учебници што