еМагазин

Tag : Ферид Мухиќ

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Нова книга од Ферид Мухиќ, „Бигор шарпланинецот“ ќе биде промовирана во среда во КИЦ

Редакција
Промоција на новата книга од Ферид Мухиќ, „Бигор шарпланинецот“ ќе се одржи на 15 ноември (среда), во Културно-информативниот центар, со почеток од 19:19 часот. Овој...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ферид Мухиќ: За евтиниот трик на ЕУ и Бугарија, Владата не може да донесе одлука без референдум

Редакција
За Нова Македонија, универзитетскиот професор по филозофија Ферид Мухиќ ги коментира актуелните случувања со „францускиот предлог“. -Кога Владата веќе ја „голтнала јадицата“ на ЕУ, сега останува...
Македонија

Ферид Мухиќ: Ме вџаши мотивот на бугарското вето, тоа е експлицитно кршење на Конвенциите за човекови права

Редакција
Професорот Ферид Мухиќ во „Само интервју“ на ТВ Канал 5 рече дека е апсурдно да се негира нечија националност и да се крши нечие право...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ферид Мухиќ, се предомисли: Ќе гласам „за“ уставните измени

Редакција
Пратеникот Ферид Мухиќ, од СДСМ денеска изјави дека ќе гласа „за“ уставните измени со цел промена на уставното име. Мухиќ, кој до пред некој ден...
Македонија

Ферид Мухиќ за насилството во Собрание: Група Албанци со оружје сакале да преминат преку Вардар, но биле спречени од пратениците

Редакција
Денеска во Кривичниот суд за насилството во Собранието од 27.април, минатата година сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ. Тој на прашање на обвинителката Вилма Русковска рече дека на...
Македонија

Вработен во Собранието за насилството на 27. април: Се сокривме позади плакар, на раководителката и дадовме дијазапам

Редакција
Претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев го одби барањето за изземање на судијката Добрила Кацарска од постапката за настаните во Собранието на 27 април минатата година....
Македонија

Ферид Мухиќ и Курто Дудуш ќе сведочат за насилството во Собранието

Редакција
Со сослушување на сведоците Ферид Мухиќ, Курто Дудуш, Сашко Коцевски и новинарката Душица Мрѓа, денеска продолжува судското рочиште за настаните од 27 април во македонското Собрание. На...