еМагазин

Tag : клубови

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Милен Врабевски на кој МВР му забрани влез во Македонија

Редакција
Министерството за внатрешни работи вчера му забрани влез на бугарскиот бизнисмен и филантроп д-р Милен Врабевски, кој е главниот финансиер на т.н. бугарски клубови “Цар...
Македонија ТОП СТОРИИ

Денеска истекува рокот за преименување на бугарските клубови

Редакција
Денеска истекува рокот за преименување на здруженијата, чиишто имиња се сметаат за навредливи и претставуваат провокација што предизвикува тензии меѓу Македонија и Бугарија, во спротивно,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарските клубови треба да се усогласат со Законот за здруженија во однос на нивните имиња, вели Пендаровски

Редакција
Постоењето на бугарските клубови во земјава не е спорно, но тие треба да се усогласат со законот за здруженија во однос на нивните имиња, за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Финансиерот на бугарските клубови, Врабевски најави отварање на уште 20, оти ни биле „испрани мозоците“

Редакција
Милен Врабевски, главниот финансиер на приватните бугарски клубови во Македонија за Бугарската национална телевизија (БНТ) најави дека ќе се отворат уште 20 бугарски клубови во земјава....
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарските клубови „Ванчо Михајлов“ и „Цар Борис Трети“ треба да функционираат нормално, вели бугарскиот министер Милков

Редакција
Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков, денеска на новинарско прашање дали смета дека треба да функционираат или да се затворат бугарските културни клубови во...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Чие сценарио се спроведува со нападот на бугарскиот клуб во Охрид?

Редакција
Нема ама баш никаква дилема дека бугарските клубови во Македонија, кои демек ќе шират доброседство и култура и зад кои стојат приватни лица, беа отворени...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарското МНР со особено внимание ги следело ставовите на македонската опозиција за затворање на бугарските клубови

Редакција
Бугарското Министерство за надворешни работи со особено внимание ја следи, како што наведува, „кампањата на опозицијата во РС Македонија против бугарските клубови и нејзино инструментализирање...
Македонија

Мицкоски бара власта да ги затвори сите бугарски клубови во Македонија

Редакција
-Ние не само што ги поддржавме, туку ги предложивме преку пратеничката Рашела Мизрахи тие измени, и добро е што беа прифатени и усвоени од страна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Османи: Венецијанската комисија ја споменав само во делот на ретроактивното важење на законот, а не за имињата на новите клубови

Редакција
Венецијанската комисија ја споменав само во делот на ретроактивното важење на законот, а не за одредбите за новите клубови кои можат да се отвораат со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе ги сменат ли бугарските клубови “Ванчо Михајлов“ и “Цар Борис Трети“ имињата, имаат рок од три месеци

Редакција
Македонското Собрание вчера ги донесе измените на Законот за здруженија и фондации, предложени од ВМРО-ДПМНЕ, а кои следеа по отварањето на бугарските клубови во Македонија,...